Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny

Zmiany w funkcjonowaniu Karty Dużej Rodziny

4 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” będzie zajmować się pozyskiwaniem oraz obsługą partnerów Karty Dużej Rodziny – poinformowała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska na wtorkowej konferencji prasowej. Dotychczas zajmowały się tym urzędy wojewódzkie.

Jak przypomniał resort, na konieczność zmian w dotychczasowym funkcjonowaniu Karty Dużej Rodziny wskazywała w opublikowanym pod koniec maja 2016 r. raporcie Najwyższa Izba Kontroli. Z raportu wynikało, że choć Karta jest potrzebnym narzędziem, to jej skuteczność – ze względu na zakres dostępnych ulg i zniżek – jest ograniczona.

Z ankiety przeprowadzonej przez NIK wynikało też, że duża część rodzin wielodzietnych nie przystąpiła do programu, bo w pobliżu ich miejsca zamieszkania brakowało miejsc, firm i usług, które proponowałyby ofertę zniżkową. Ankietowane rodziny nie zawsze wiedziały też, gdzie i jak mogą z Karty skorzystać. Często wskazywano także na nieciekawe zniżki i nieatrakcyjną listę podmiotów, które je oferują. Zdaniem NIK w programie szczególne brakowało podmiotów oferujących produkty i usługi pochłaniające większość budżetu domowego, czyli firm z branży żywności, odzieży i obuwia, edukacji i zdrowia.

Od czerwca 2014 r. pozyskiwaniem firm do Karty Dużej Rodziny zajmowały się urzędy wojewódzkie. Pozyskały one ponad 1,5 tys. partnerów oferujących zniżki rodzinom wielodzietnym. Najwięcej umów zawarto w województwie mazowieckim (ok. 250), małopolskim, śląskim oraz kujawsko-pomorskim (po ok. 130), a najmniej w województwach zachodniopomorskim (ok. 40) oraz lubuskim, łódzkim i opolskim (po ok. 50).

We worek poinformowano, że resort rozstrzygnął konkurs na partnera programu Karta Dużej Rodziny. Wyłoniona w nim organizacja pozarządowa – Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” będzie zajmowała się zawieraniem umów ws. przyznawania uprawnień na podstawie Karty Dużej Rodziny. Ma to przyczynić się do poszerzenia kręgu podmiotów oferujących zniżki posiadaczom Karty. Zadaniem organizacji będzie pozyskiwanie partnerów strategicznych oraz zwiększenie liczby partnerów w mniejszych miejscowościach, a jej wynagrodzenie będzie uzależnione od osiąganych efektów.

Prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” Joanna Krupska przypomniała, że jej organizacja już od 2007 r. zabiegała o wprowadzanie ulg dla rodzin wielodzietnych. „To sobie przypisujemy inspirację wprowadzenia takich mechanizmów jak przedłużony urlop macierzyński czy Karta Dużej Rodziny, nad której mechanizmem pracowaliśmy aż do 2014 r. Bardzo dużo środowisk, rodzin, rodziców, setki wolontariuszy współdziałało, żeby te karty się rodziły i rozwijały. To mechanizm, który pozwala rodzinom wielodzietnym zaoszczędzić trochę pieniędzy, ale też je dowartościowuje i sprawia, że ich praca na rzecz przyszłych pokoleń jest dostrzeżona” – zaznaczyła Krupska.

Dodała, że cieszy się, że MRPiPS zdecydowało się ten instrument przekazać w ręce rodzin, czyli obywateli. „To jest dla nas gest zaufania instytucji państwowej do obywateli. Od dziś możemy przejąć odpowiedzialność za rozwój Karty Dużej Rodziny” – podkreśliła Krupska.

Rafalska podkreśliła, że Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” pozyska partnerów z tych obszarów, gdzie zniżki są najbardziej oczekiwane przez rodziny. „Liczę, że dzięki tej współpracy rodziny wielodzietne będą mogły korzystać z Karty tam, gdzie mieszkają” – powiedziała. Dodała też, że Związek prowadząc dotychczasową działalność na rzecz rodzin wielodzietnych, dobrze poznał i rozumie ich potrzeby; może zatem ułatwić pozyskiwanie podmiotów wpisujących się w ideę Karty i oczekiwanych przez rodziny wielodzietne.

Dostęp do Karty zostanie rozszerzony. Ministerstwo planuje objęcie nią także rodzin z trojgiem dzieci, które w momencie składania wniosku nie są już na utrzymaniu rodziców. Ograniczona zostanie także biurokracja przy ubieganiu się o Kartę. Od połowy stycznia wniosek o kartę dużej rodziny można składać on-line.

Karta będzie dostępna w formie elektronicznej na urządzenia mobilne. Zostanie uruchomiona specjalna aplikacja „KDR na smartfonie”, dzięki czemu karta plastikowa nie będzie już niezbędna.

Kartę Dużej Rodziny ma już 1,7 mln osób. W programie uczestniczy 361,6 tys. rodzin wielodzietnych. Najwięcej Kart wydano na Mazowszu (254,2 tys.), Małopolsce (206,7 tys.) oraz na Śląsku (160,7 ty.) i w Wielkopolsce (155,9 tys.).

W programie uczestniczy ponad 1,5 tys firm i instytucji, oferujących zniżki w prawie 13 tys. miejsc w całej Polsce. To ułatwienie w dostępie do kultury, sportu, wypoczynku, telekomunikacji, zakupów artykułów spożywczych i odzieżowych, książek, podręczników, bankowości oraz usług medycznych.

Karta Dużej Rodziny przyznawana jest każdemu członkowi rodziny z co najmniej trójką dzieci, także rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka. Rodzicom wydawana jest dożywotnio, dzieciom do ukończenia 18 lub 25 lat w przypadku kontynuowania nauki. Karta przyznawana jest bezpłatnie i bez względu na dochód.

Lista zniżek jest dostępna na stronie www.rodzina.gov.pl.

Fot. katowice.eu

Zmiany w funkcjonowaniu Karty Dużej Rodziny
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze