fot. PAP/Rafał Guz

Zmiany organizacji ruchu na 1 i 2 listopada

Kolejne miasta ogłaszają zmiany organizacji ruchu w związku z dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym. Miejskie zakłady transportowe wprowadzają też dodatkowe przejazdy miejskiej komunikacji.

Zmiany mają ułatwić dotarcie do największych nekropolii.

Warszawa

W sobotę 29 października do kursujących już trzech autobusowych linii cmentarnych dołączą kolejne trzy autobusowe i dwie tramwajowe – poinformował Zarząd Transportu Miejskiego. Linie cmentarne w dniach 29, 30 i 31 października będą kursowały między godziną 9 a 17.

Na cmentarze będzie można również dojechać także autobusami i tramwajami regularnych linii – wiele z nich będzie kursowało częściej, a wybrane linie obsłużą pojazdy o większej pojemności. „Uruchomione zostaną dodatkowe przystanki autobusowe w pobliżu cmentarzy. Przystanki +na żądanie+, które są w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarzy, w tych dniach będą obowiązywały jako stałe – autobusy będą się na nich zatrzymywały bez konieczności sygnalizacji takiej potrzeby przez pasażerów” – przekazał ZTM.

fot. PAP/Rafał Guz

W weekend oraz w poniedziałek poprzedzający dzień Wszystkich Świętych, będzie obowiązywała specjalna organizacja ruchu w rejonie dwóch największych warszawskich cmentarzy – Północnego i Bródnowskiego. Zostaną uruchomione dodatkowe linie tramwajowe C1 i C4 oraz autobusowe C09, C11, C13, C40, C84, C90.

W sobotę i niedzielę, 29 i 30 października, tramwaje i metro będą kursowały według sobotniego rozkładu jazdy, a autobusy według rozkładów sobotniego i w niedzielę i dnia świątecznego. Zwiększona zostanie częstotliwość kursowania linii 3, 26, 110, 115, 147, 169, 173, 180, 181, 183, 189, 211, 409, 500, 709, 727 oraz uruchomiona linia 25.

W poniedziałek, 31 października, będzie obowiązywał sobotni rozkład jazdy (dla SKM świąteczny). W godzinach szczytu zwiększona zostanie częstotliwość linii: M1, M2, 2, 26, 31, 105, 120, 131, 132, 136, 138, 140, 145, 150, 162, 178, 186, 189, 190, 197, 199, 226, 245, 500, 504, 507, 509, 511, 517, 520, 521, 522, 523, 527, 709, 710, 719, 723, 724, 739, 742, 743. Uruchomione zostaną linie: 25, 317, 326, 331, 401, 402, 414, 850.

fot. PAP/Leszek Szymański

W okolicach cmentarzy priorytet będzie miała komunikacja miejska. Część ulic w rejonie nekropolii zostanie zamknięta, inne zmienią się w parkingi. Na niektórych ulicach ograniczony zostanie przejazd samochodów indywidualnych. Poruszać się nimi będą mogły wyłącznie pojazdy komunikacji miejskiej, TAXI oraz posiadaczy identyfikatorów „H” (dla prowadzących działalność handlową), „T” (dla osób z niepełnosprawnościami, pracowników instytucji mieszczących się przy danej ulicy i mieszkańców) i „M” (służby miejskie i państwowe oraz placówki dyplomatyczne) wydawanych przez Zarząd Dróg Miejskich. Wzdłuż ulic wprowadzone zostaną ograniczenia w parkowaniu – wyznaczone będą specjalne parkingi. Ruchem będzie kierowała policja.

Zmiany w rejonie Cmentarza Bródnowskiego. Od soboty, 29 października, do wtorku, 1 listopada, zamknięte dla ruchu samochodów indywidualnych i wyłączone z parkowania będą ulice: św. Wincentego od ronda Żaba do ul. Gilarskiej (mieszkańcy kwartału ulic: Podobna – Rzeszowska – Horodelska – Rogowska będą mogli korzystać z przejazdu ul. Skargi), Gościeradowska od ul. Borzymowskiej do Kołowej, Borzymowska od ul. Gościeradowskiej do św. Wincentego, Kołowa od ul. Handlowej do św. Wincentego. Na ul. Smoleńskiej będzie obowiązywał jeden kierunek ruchu (w stronę ul. Witebskiej; zamknięte będzie połączenie z ul. Świdnicką).

fot. EPA/LISELOTTE SABROE

Zakaz zatrzymywania się będzie obowiązywał na ulicach: Samarytanka od ul. Dalanowskiej do św. Wincentego, Borzymowskiej od ul. Dalanowskiej do Gościeradowskiej, Smoleńskiej od ul. Witebskiej do św. Wincentego, Witebskiej od ul. Ossowskiego do Węgrowskiej. W dniach 29 października – 1 listopada zamknięty będzie parking przy Cmentarzu Wojskowym (przy ul. Ostrowieckiej).

Okolice Cmentarza Północnego i Wawrzyszewskiego. Od soboty, 29 października, do wtorku, 1 listopada, zamknięte dla ruchu samochodów indywidualnych i wyłączone z parkowania będą ulice: Wólczyńska od ronda na skrzyżowaniu z ul. Arkuszową do Wóycickiego (możliwy będzie dojazd do posesji przy ul. Wólczyńskiej, Palisadowej, Opłotek, Burleski Kalamburu, Kabaretowej i Herbowej), Opłotek od ul. Wólczyńskiej do Palisadowej (możliwy będzie dojazd do posesji przy Palisadowej, Opłotek, Burleski, Kalamburu, Kabaretowej i Herbowej, ale mieszkańców będzie obowiązywał jeden kierunek ruchu – w stronę ul. Palisadowej).

Jeden kierunek ruchu będzie obowiązywał na ulicach: Palisadowej (w stronę ul. Wóycickiego), Wóycickiego od ul. Pułkowej do Żubrowej (w kierunku cmentarza).

Cmentarne linie tramwajowe pojadą na trasach: C1 Annopol – Cm. Wolski a C4 Żerań Wschodni – pl. Narutowicza. Z kolei cmentarne linie autobusowe: C09 Metro Młociny – Cm. Północny – brama główna, C11 Powązki Wojskowe – CM. Bródnowski, C13 Cm. Bródnowski (Balkonowa) – Cm. Północny – brama główna, C40 Metro Młociny – CM. Północny-brama płd. – brama zach. Autobusy linii C40 nie zatrzymują się przy bramie głównej, C84 Pl. Narutowicza – Cm. Północny-brama główna. C90 Dw. Centralny – Powązki Wojskowe.

Rzeszów

W dniu Wszystkich Świętych uruchomionych zostanie w Rzeszowie 10 specjalnych linii miejskich autobusów, które dowozić będą mieszkańców do cmentarzy. Autobusy zostaną oznakowane literami. Ceny biletów pozostają takie, jak dla pozostałych linii miejskich. Ważność zachowują wszystkie bilety okresowe.

Jak podaje na stronie Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie (MPK) w dniu 1 listopada w ramach akcji „ZNICZ” uruchomione zostaną linie specjalne: „A”, „B”, „C”, „D”, „F”, „G”, „H”, „M”, „S” oraz „Z”, które z poszczególnych części miasta dowozić będą pasażerów pod bramy dwóch głównych rzeszowskich cmentarzy: Pobitno i Wilkowyja oraz do cmentarza Zwięczyca.

Większość tych autobusów kursować będzie co 20 minut. Jedynie linia „Z”, która dowiezie pasażerów w pobliże cmentarza komunalnego Zwięczyca, oraz linia „K” będą jeździć z różną częstotliwością. Z dokładnym rozkładem jazdy można zapoznać się na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

fot. PAP/Rafał Guz

ZTM zawiadomił też, że 1 listopada na liniach specjalnych będą obowiązywać te same bilety jak dla pozostałych linii miejskich. Swoją ważność zachowają wszystkie bilety okresowe: miesięczne sieciowe, trzydziestodniowe sieciowe, pięciodniowe i semestralne, jak również uprawnienia do bezpłatnych i ulgowych przejazdów.

31 października i 1 listopada zostana tez nieco zmienione trasy kilku linii autobusowych: nr 1, 4, 11, 15 i 39. Kursy niektórych zostaną wydłużone, a w innych zostaną pominięte niektóre przystanki lub pojawią się nowe.

Koszalin

Od soboty obowiązywać będzie nowa organizacja ruchu w rejonie koszalińskiej nekropolii. Zmiany obejmą m.in. zamknięcie części ulic w pobliżu cmentarza, ograniczenie prędkości i zatrzymywania pojazdów. Czasowa organizacja ruchu przy Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie wprowadzana będzie od soboty, 29 października. Od godz. 22 zamknięty zostanie parking Gnieźnieńska-Kamieniarska. Nie będzie można z niego korzystać do 2 listopada, do godz. 6 rano.

fot. PAP/Rafał Guz

„Na ul. Gnieźnieńskiej od ronda Solidarności do bram cmentarza obowiązywać będzie całkowity zakaz zatrzymywania pojazdów. Wyjątkiem są okolice wjazdu na teren cmentarza, tam możliwe będzie zatrzymanie samochodów wyłącznie w celu wysadzenia osób niepełnosprawnych” – przekazała nadkom. Monika Kosiec w komunikacie prasowym.

Dodała, że kierowcy będą mogli zostawić samochody na wydzielonym pasie ruchu od ul. Diamentowej do ul. Hallera oraz przy pobliskim centrum handlowym przy ul. Paderewskiego.

W obrębie cmentarza komunalnego, przy ulicach: Gnieźnieńskiej, Kamieniarskiej i Strażackiej, obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 30 km/h.

Ponadto, jak poinformowała nadkom. Kosiec, wjazd na ul. Kamieniarską będzie ograniczony ze względu na spodziewany bardzo duży ruch pieszych i zlokalizowane tam stoiska handlowe. Zostanie on udostępniony od ul. Połczyńskiej służbom komunalnym, zaopatrzeniu oraz osobom niepełnosprawnym.

„Apelujemy do kierowców, aby nie jeździli +na pamięć+ oraz stosowali się do oznakowania” – zaznaczyła policjantka i przypomniała, że kiedy ruchem na skrzyżowaniu kieruje policjant, należy bezwzględnie stosować się do wydawanych przez niego poleceń.

Dodatkowo już 29 i 30 października łatwiej się będzie dojechać autobusem komunikacji miejskiej w kierunku cmentarza. „Kursy linii nr 16 będą realizowane w częstotliwością 15 minut, linia nr 20 będzie kursowała w niedzielę wg rozkładu jazdy dla niedzieli handlowej, a dodatkowo zostaną uruchomione co 60 minut kursy linii nr 14 osiedle Morskie – Cmentarz” – poinformował Tomasz Nowe z Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koszalinie.

fot. PAP/Rafał Guz

W dzień Wszystkich Świętych obowiązywać będzie specjalny rozkład jazdy dla dwunastu linii. Kursy oznaczone literą „C” dojadą bezpośrednio do cmentarza. Do nekropolii będzie można dojechać także liniami 22 i 44. Nie będą kursować linie o numerach: 10, 11, 15, 17 i 18, a „dwunastka” wyjedzie z ul. Szczecińskiej dopiero o godz. 16:14.

Miejski Zakład Komunikacji przypomina, że kierowcy autobusów nie prowadzą sprzedaży biletów. W rejonie cmentarza komunalnego można je będzie kupić w godz. 9-18 w specjalnym autobusie oznaczonym napisem „Sprzedaż biletów” – w biletomacie (płatność kartą) i okienku kasowym (płatność gotówką). Do kupienia są także poprzez bezpłatną aplikację: Mobilna Karta Miejska Koszalin.

Kielce

Dziesięć dodatkowych linii autobusowych zostanie uruchomionych w Kielcach na trasach dojazdowych do cmentarzy. Kolejne cztery będą kursować ze zwiększoną częstotliwością. W pobliżu nekropolii planowane są zmiany w organizacji ruchu, które będą obowiązywać od soboty.

Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego (ZTM) w Kielcach Barbara Damian poinformowała , że zmiany w komunikacji miejskiej będą obowiązywać od soboty (29 października). Uruchomione zostaną autobusy specjalnych linii C1, C2, C3, C4, C7, C8. Z kolei 1 listopada w mieście będzie działać łącznie dziesięć linii specjalnych (C1 – C10) kursujących w kierunku cmentarzy. Do obsługi linii komunikacyjnych przeznaczonych zostanie dodatkowych 45 przegubowych autobusów.

Ponadto autobusy linii 4, 30, 44 i 106 będą kursować ze zwiększoną częstotliwością według rozkładów umieszczonych na przystankach jako linie: 4C, 30C, 44C i 106C. Komunikacja będzie dojeżdżać do nekropolii, co około pięć minut.

Szefowa ZTM zaznaczyła, że dla autobusów komunikacji miejskiej będzie obowiązywał dodatkowy przystanek Sołtysiaka „Barabasza” zlokalizowany przy cmentarzu (przed skrzyżowaniem z ulicą Ściegiennego). „W zasadzie wszystkie duże osiedla mają zapewniony bezpośredni dojazd na kieleckie cmentarze” – powiedziała.

Od soboty zmieni się również organizacja ruchu w okolicach cmentarzy, a w wielu miejscach ruchem kierować będą policjanci. Jak poinformował rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach Jarosław Skrzydło, przy cmentarzach na Piaskach, ul. Ściegiennego i Spokojnej oraz w Cedzynie obowiązywać ona będzie od północy w sobotę do godziny 22 we wtorek 1 listopada.

Przy cmentarzu Starym, ulicami jednokierunkowymi będą m.in. ul. Sołtysiaka „Barabasza” na odcinku od ul. Ściegiennego do al. Legionów; ul. Kwasa na odcinku od ul. Mahometańskiej do ul. Sołtysiaka „Barabasza”; ul. Spokojna na odcinku od ul. Ściegiennego do ul. Langiewicza. Dla kierujących udających się na cmentarz przy ul. Ściegiennego dostępny będzie parking przy stadionie „Suzuki Arena” (bezpłatny wyłącznie 1 listopada). Dostępne będą także parkingi przy pomniku Homo Homini oraz Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej.

Osoby odwiedzające cmentarze na Piaskach i w Cedzynie będą mogły korzystać z parkingów znajdujących się przy nekropoliach. Z kolei w pobliżu cmentarza na Pisakach prawe pasy ruchu na każdej z jezdni ul. Zagnańskiej od ogrodów działkowych do ronda przy ul. Piaski Małe przeznaczone będą na parkowanie równoległe. Wprowadzone będą także ułatwienia dla osób przemieszczających się po największej nekropolii w regionie, cmentarzu w Cedzynie. Od 29 października do 2 listopada wprowadzona będzie bezpłatna usługa przewozowa przez teren nekropolii pojazdem typu melex. Kursy będą odbywał się co około pół godziny od 8.30 do 15.

Szczecin

Od 28 listopada (piątek) zwiększy się częstotliwość kurowania linii tramwajowej nr 10 oraz autobusu 67, które jeżdżą przy Cmentarzu Centralnym. To pierwsze zmiany, jakie Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego wprowadza w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych.

„W czasie Wszystkich Świętych komunikacja miejska, jak co roku, wyjeżdża w maksymalnym wzmożeniu. 1 listopada tramwaje i autobusy w okolicy cmentarza będą co 3 minuty, przygotowujemy 7 punktów informacyjnych i kontrolnych” – poinformowała rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie Hanna Pieczyńska. Jak dodała „w gotowości będzie blisko sto osób od zabezpieczenia i obsługi, a w kulminacyjnym momencie prawie sto pojazdów na trasach”.

Czasowe zmiany w organizacji komunikacji miejskiej w Szczecinie są wprowadzane etapami. W piątek (28 października) i poniedziałek (31 października) tramwaj nr 10 będzie kursował co 15 minut (również poza godzinami szczytu), a autobus 67 jazdy z częstotliwością co 12 minut w godz. 6–17.

W sobotę (29 października) linia tramwajowa nr 10 w godzinach 9:30–17 kursować będzie co 15 minut. Uruchomione zostanie też sześć dodatkowych linii autobusowych – oznaczonych literą „D”, które będą kursowały do 1 listopada włącznie. To linie: D53 (Ludowa – Dworska) , D60 (Stocznia Szczecińska – Cukrowa) , D62 (Plac Kościuszki – Mieszka I – Krakowska – Bronowicka – Cmentarz Zachodni, powrót ulicami Smoleńskiej i Cukrową), D67 (Ludowa – Karola Miarki) , D97 (Turkusowa – Dąbie Osiedle, bez podjazdu do przystanku „Dąbie Dworzec”), D07 (Police Wyszyńskiego Polana – Karola Miarki).

Dodatkowo od 29.10 do 1.11.2022 przystanek „Karola Miarki” dla linii 67, D67 i D07 dla pasażerów wsiadających zlokalizowany zostanie na ul. Ku Słońcu za skrzyżowaniem z ul. Karola Miarki. W okolicy cmentarzy zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu. W rejonie Cmentarza Centralnego została ona podzielona na trzy etapy. Pierwszy wprowadzono 27 października (czwartek) i będzie obowiązywał do środy 2 listopada 2022 r. włącznie. W jego ramach wprowadzono ograniczenie prędkości do 40 km/h w ciągu ul. Mieszka I. Drugi etap obowiązywać zacznie od soboty (29 października). Polegać ma na wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego w ciągu ul. Pięknej i ul. Karola Miarki, co ma zwiększyć swobodę poruszania się m.in. pojazdów komunikacji miejskiej. Nastąpi też wyłączenie sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach Ku Słońcu – Santocka, Ku Słońcu – Karola Miarki i Ku Słońcu- Brama Centralna.

Trzeci etap rozpocznie się o godz. 6:00 we wtorek (1 listopada). Zamknięta dla ruchu zostanie północna jezdnia ul. Ku Słońcu: od ronda Pileckiego do ronda Gierosa. Wyłączone z ruchu zostaną też ulice: Karola Miarki, Piękna i Santocka. Wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy w ciągu ul. Świerczewskiej (w kierunku ul. Zielonogórskiej) Wyłączona zostanie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Ku Słońcu z ul. Santocką.

Górny Śląsk

W związku z dniem Wszystkich Świętych w wielu miejscach woj. śląskiego w okolicach cmentarzy zostanie wprowadzona czasowa zmiana organizacji ruchu. Policjanci mają dbać o płynność ruchu, ale też kontrolować kierowców. Dodatkowo, 1 listopada komunikacja miejska będzie darmowa.

1 listopada podróżni będą mogli bezpłatnie korzystać z autobusów, tramwajów i trolejbusów na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM). Uruchomione zostaną tę specjalne linie cmentarne.

Jak przekazała komenda wojewódzka w Katowicach, w najbliższych dniach mundurowi będą dbać o płynność ruchu na drogach oraz będą współdziałać z innymi służbami. „Jednak bezpieczeństwo na drogach zależy przede wszystkim od samych kierujących. Dlatego policjanci m.in. sprawdzą stan trzeźwości kierowców, stan techniczny pojazdów i prędkość, z jaką się poruszają. Stróże prawa zwrócą również uwagę na to, czy kierowca i pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa oraz, czy dzieci w samochodzie są przewożone w prawidłowy, bezpieczny sposób. Wszystko po to, aby każdy mógł bezpiecznie dojechać i wrócić z odwiedzin grobów swoich bliskich” – zaznaczyła policja.

W pobliżu cmentarzy już od piątku należy liczyć się ze zmianami w organizacji ruchu. Wiele odcinków dróg zostanie czasowo zamkniętych dla samochodów, zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy lub zakaz zatrzymywania.

Jak co roku w tym okresie w GZM przygotowano zmiany, mające usprawnić przemieszczanie się między cmentarzami. Już od piątku część linii obsługiwana będzie większymi pojazdami. Od soboty Zarząd Transportu Metropolitalnego zaplanował uruchamianie linii cmentarnych. 1 listopada będzie ich w sumie 16. Dojadą na cmentarze w Będzinie (linia C6), Chorzowie (C2, C7, C9), Czeladzi (C11), Gliwicach (C1, C3 i C4), Katowicach (C2, C5 i C8), Knurowie (C10), Rudzie Śląskiej (C2, C9), Siemianowicach Śląskich (C7), Sosnowcu (C6) i Tychach (C12, C13, C14, C15 i C16).

Dodatkowo, 1 listopada do przesiadki do komunikacji ZTM ma zachęcać możliwość bezpłatnego z niej korzystania. „To propozycja, która obejmuje w tym dniu wszystkie nasze połączenia, tj. autobusowe, tramwajowe i trolejbusowe. Skorzystanie z tej opcji i zrezygnowanie z przejazdu samochodem sprawia, że nie musimy się martwić o znalezienie miejsca parkingowego przy cmentarzu” – przekonywała dyrektor ZTM Małgorzata Gutowska.

Szczegółowe informacje, dotyczące zasad funkcjonowania komunikacji miejskiej w okresie 28 października – 2 listopada, znajdują się na stronie internetowej ZTM w zakładce Aktualności – Komunikaty. W tym miejscu, poza opisami zmian tras poszczególnych linii, znajdują się mapy ilustrujące przebiegi specjalnych linii cmentarnych. Pasażerowie, którzy we Wszystkich Świętych i wcześniej planują korzystanie z komunikacji miejskiej, w przypadku pytań mogą dzwonić na bezpłatną i czynną przez całą dobę infolinię (800 163 030).

Trzeci etap obejmie też wprowadzenie ruchu jednokierunkowego w ciągu ul. Dworskiej, Gajowej i ul. Krzywej i objazd ul. Ku Słońcu poprzez ul. Derdowskiego, 26 kwietnia i ul. Krzywoustego do Piastów.

W okolicy mniejszych cmentarzy (w Dąbiu i w Zdrojach) zmiany planowane są od soboty.

W rejonie cmentarza w Dąbiu od godziny 6:00 planowane jest wprowadzenie ograniczenia prędkości w ciągu ul. Goleniowskiej do 40 km/h oraz ruchu jednokierunkowego w ciągu ul. Jugosłowiańskiej do ul. Toruńskiej i ul. Czarnogórskiej od ul. Jugosłowiańskiej do ul. Bośniackiej.

W Zdrojach nastąpi zamknięcie dla ruchu ul. Poległych. Dojazd tylko pojazdów zaopatrzenia. Stała organizacja ruchu ma być przywracana we wtorek (1 listopada) od godz. 22:00 lub wcześniej na wniosek Policji.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze