fot. unsplash

Zmiany w 500+. 1 lutego ruszył nabór wniosków. Kto zapomni, straci pieniądze

W 2021 r. rodzice ponownie muszą składać wnioski o świadczenia z programu Rodzina 500+. Istotne jest to, że spóźnienie może spowodować, iż rodzice stracą część świadczenia.

O ile od 2019 r. rodzice nie musieli składać żadnych wniosków, to w 2021 r. zasady się zmieniły, a właściwie wróciły do obowiązujących na początku funkcjonowania programu. W pierwszych latach rodzice składali wnioski rokrocznie – nawet jeśli sytuacja rodziny się nie zmieniła, tzn. nie pojawiło się nowe dziecko – i dopiero w 2019 r. wprowadzono ułatwienie polegające na zniesieniu konieczności składania wniosków. Teraz jednak wracają poprzednie zasady.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, fot. PAP/Leszek Szymański


1 lutego ruszył nowy nabór wniosków, ale tylko w formie elektronicznej. Kto woli złożyć go w sposób tradycyjny, musi poczekać do 1 kwietnia. Prawo do 500+ w 2021 r. będzie ustalane na czas od 1 czerwca do 1 maja 2022 r. Jeśli wniosek złożymy do końca kwietnia, wypłatę otrzymamy do końca czewca. Jeśli wniosek zostanie złożony do 31.05, to czas na wypłatę wynosi do 31.07. Analogicznie – złożenie wniosku do 30.06 oznacza wypłatę pieniędzy dopiero 31.08. Dla nowo urodzonych dzieci wnioski składać należy w ciągu 3 miesięcy od dnia urodzenia dziecka, a wówczas 500+ zostanie ustalone od miesiąca urodzenia się dziecka. Dotychczas rodzice złożyli 846,2 tys. wniosków o świadczenie 500 plus – poinformowało dziś Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W prawie 56,7 tys. przypadków świadczenie to już zostało przyznane. Jak zapewnia rząd, mimo kryzysu pieniędzy na to świadczenie nie zabraknie. W budżecie na 2021 r. przeznaczono 41 mld złotych na wypłaty 500+.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze