fot. Youtube, Muzeum Powstania Warszawskiego

Znamy spot z okazji 75. rocznicy Powstania Warszawskiego [WIDEO]

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

To materiał chwytający za serce, to zapewne przede wszystkim ze względu na jego autentyczność. Występują w nim bohaterowie tamtych dni – Powstańcy Warszawscy.

Wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim było zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Akcja połączona była z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Była to też największa operacja militarna Armii Krajowej. Swoim maksymalnym zasięgiem objęła część lewobrzeżnych dzielnic miasta, niewielki obszar prawobrzeżnej Warszawy, a także Puszczę Kampinoską, Legionowo i okolice Marek. Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 i zakończyło się 3 października tego samego roku.
Z okazji 75. rocznicy warszawskiego zrywu niepoległościowego – Muzeum wraz z producentem filmowym Oto Film przygotowało spot „Łączą nas wartości”. Muzeum Powstania Warszawskiego od wielu lat podejmuje inicjatywy mające na celu kontynuowanie i rozpowszechnianie wartości powstańczych. Muzeum zależy na tym, aby wartości, którymi Powstańcy kierowali się walcząc o wolną Polskę, łączyły pokolenia.

Zależy nam, aby przesłanie wartości o których mówią Powstańcy dotarło do jak najszerszej grupy odbiorców w różnym wieku. Spot będzie emitowany nie tylko w telewizji, ale również w kinach oraz szeroko w mediach społecznościowych. Kontynuacją kampanii spotowej będzie kampania oparta na publikacji zdjęć Powstańców z aktorami, którzy zagrali role naszych bohaterów w młodości. (Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego).

W spocie wystąpili zarówno Powstańcy: Hanna Stadnik, Halina Jędrzejewska, Zofia Czekalska, Witold Kieżun oraz Janusz Gołuchowski, jak i młodzi aktorzy odgrywający role bohaterów w czasach młodości. Film promocyjny został przygotowywany przez profesjonalnych i uznanych na rynku producentów filmowych. Reżyserem spotu jest zasłużony w branży filmowej Tadeusz Śliwa, a producentem Oto Film. Autorem muzyki jest Radzimir Dębski „Jimek”.

Zdjęcie: otwarcie Muzeum, fot. PAP

Muzeum Powstania Warszawskiego pełni rolę muzeum historycznego. To samorządowa instytucja kultury m.st. Warszawy, utworzone w 1983 jako Muzeum i Archiwum Powstania Warszawskiego. Zostało otwarte 31 lipca 2004, w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania. Głównym inicjatorem budowy Muzeum był prezydent Lech Kaczyński.

Zdjęcie: Warszawa po wybuchu powstania, fot. domena publiczna

Zobacz także
Wasze komentarze