Zdjęcie: WAPM w drodze, 1. dzień, odcinek między Warszawą a Borzęcinem Dużym, grupa wojskowa, fot. misyjne.pl

Żołnierze z USA, Niemiec i Słowacji pielgrzymują na Jasną Górę

Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna to tradycyjnie pielgrzymka, którą idą nie tylko warszawiacy, nie tylko Polacy, to pielgrzymka międzynarodowa. Spotkamy na niej pątników z wielu różnych krajów. Jest jednak jeszcze jeden bardzo ciekawy rys tej pielgrzymki…

To grupa umundurowanych pań i panów, żołnierek i żołnierzy, z różnych zgrupowań, oddziałów i – jak na WAPM przystało – z różnych krajów. W tym roku z Warszawy do Częstochowy idą żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Słowacji. Towarzyszą im oczywiście mundurowi z Polski.

fot. misyjne.pl


Mundurowi – w rozmowie z naszym dziennikarzem mówili, że to przede wszystkim wydarzenie religijne. Dla pielgrzymów – żołnierzy z innych krajów dochodzi jeszcze jeden aspekt. Przebycie takiej drogi pomaga im poznać jeszcze lepiej kraj, w którym stacjonują (to w przypadku żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych), kraj swoich sąsiadów (to w przypadku pątników z Niemiec i Słowacji). Ks. mkr Sławno Ganaj (z ordynariatu polowego Słowacji) podkreśla, że w ich kraju kult maryjny też jest bardzo żywy a spotkanie z Polakami i wspólne pielgrzymowanie wzmacnia ich wiarę i daje ważne poczucie wspólnoty – religijnej i sąsiedzkiej.

fot. misyjne.pl

Pielgrzymka wyruszyła dziś rano, z Warszawy. Blisko 3 tys. młodych ludzi idzie na Jasną Górę. Start poprzedziła msza pod przewodnictwem kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski przypomniał, jak ważną dla Polaków postacią powinien być Jan Paweł II.

Otwórzcie drzwi Chrystusowi

Kardynał odprawił mszę dla pątników w kościele św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu. Nawiązując do tegorocznego hasła pielgrzymki „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”, kard. Nycz przypomniał, jak ważny jest kontekst tych słów dla wszystkich Polaków.

Zdjęcie: metropolita warszawski, abp Kazimierz Nycz, fot. Radek Pietruszka, PAP

„Ten kraj był daleki nie odległością, ale był daleki, ponieważ był odgrodzony od Europy Zachodniej symbolicznym murem, kurtyną, za którą robiono wszystko, żeby zamknąć ludzi i świat na Jezusa Chrystusa” – powiedział w trakcie homilii. Kardynał zwrócił uwagę na to, że dla wielu dzisiejszych pielgrzymów postać Jana Pawła II jest już postacią historyczną i podziękował organizatorom za wybranie jego słów na hasło pielgrzymki, gdyż dzięki temu jego nauka staje się wciąż żywa.

Zdjęcie: Wymarsz 39. Warszawskiej Pielgrzymki Akademickiej na Jasną Górę, fot. Radek Pietruszka, PAP

„W tym duchu wyruszajcie prowadzeni przez dwóch wielkich przewodników Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego” – podkreślił kard. Kazimierz Nycz. Zwrócił też uwagę, jak ważne są to wzorce w dzisiejszych czasach, gdy rozwija się technika i możliwości, które z jednej strony są szansą, ale z drugiej strony niosą ze sobą zagrożenie, z którymi musi się zmierzyć współczesny młody człowiek.

Rocznica rzezi

Pielgrzymka akademicka wyruszyła dokładnie w dzień rocznicy rzezi Woli. W związku z tym po raz kolejny pielgrzymka przejdzie ulicami Woli, aby w sposób szczególny wspominać i modlić się za ofiary tamtych wydarzeń i za wszystkich powstańców warszawskich. Grupa Szara – harcerska – oddała hołd poległym, wystawiając warty honorowe przy miejscach pamięci upamiętniających te tragiczne dni w historii Warszawy.

fot. Radek Pietruszka, PAP

Według informacji organizatorów w pielgrzymce wyruszyło blisko 3 tysiące pielgrzymów. Ostateczną liczbę osób, które dotrą na Jasną Górę szacują na ok. 4 tys., gdyż sporo pielgrzymów dołącza do pielgrzymki już na jej trasie. Po drodze do Częstochowy pątnicy odwiedzą liczne sanktuaria, m.in.: Matki Boskiej Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie, Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach czy sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce.

Zdjęcie: grupa wojskowa odpoczywa przy pierwszym przystanku, Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Starych Babicach, fot. misyjne.pl

Wieloletnia tradycja

Młodzież akademicka i szkół średnich archidiecezji warszawskiej od 1981 r. pielgrzymuje na Jasną Górę historycznym szlakiem sanktuariów i miejsc związanych z przeżyciami religijnymi. Trasa pielgrzymki wynosi ok. 300 km. Codziennie ok. 35-40 km w 5-6 etapach. W pielgrzymce idzie 18 grup, w tym wspominania grupa wojska. Pielgrzymka przemierza szlak przez 52 parafie, 5 diecezji i zatrzymuje się w ok. 130 wsiach.

fot. misyjne.pl

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze