Kard. Grzegorz Ryś, fot. flickr.com/EpiskopatNews

Żonaci mężczyźni będą udzielać sakramentów. Jest dekret abp. Rysia

Abp Grzegorz Ryś wprowadził w archidiecezji łódzkiej diakonat stały. Dekret w tej sprawy nosi datę 25 stycznia, a 3 lutego został odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji.

Metropolita łódzki stosownym dekretem z dniem 25 stycznia 2019 r. wprowadził w archidiecezji łódzkiej diakonat stały. Równocześnie powołany został Ośrodek Formacji Diakonów Stałych, który mieści się przy ul. Księdza Ignacego Skorupki 1 w Łodzi, czyli w domu Arcybiskupa.

Nabór kandydatów rozpoczął się z dniem ogłoszenia Dekretu, a formacja przyszłych diakonów stałych w archidiecezji łódzkiej rozpocznie się 4 maja, w drugą sobotę okresu wielkanocnego, czyli w dniu, w którym Kościół czyta opis ustanowienia pierwszych diakonów.

Dekret wszedł w życie z dniem podpisania, czyli 25 stycznia 2019 roku, a we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji łódzkiej odczytano go w niedzielę 3 lutego.

Fot. Domena Publiczna

Formacja

Mężczyźni „pragnący rozpocząć formację” do diakonatu stałego powinni zgłosić się do dyrektora Ośrodka Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Łódzkiej na „rozmowę, której celem jest sprawdzenie, czy spełniane są warunki wymagane do rozpoczęcia formacji i nie występują nieprawidłowości do święceń”. Dyrektorem Ośrodka jest ks. prałat dr Zbigniew Tracz, kanclerz łódzkiej kurii.

W następnej kolejności kandydat zwraca się z pisemną prośbą do metropolity łódzkiego o dopuszczenie do formacji dołączając życiorys uwzględniający zdobytą formację i zaangażowanie w życie Kościoła i z własnym proboszczem udaje się na rozmowę z arcybiskupem. Kandydat żonaty musi uzyskać pisemną zgodę małżonki na podjęcie formacji.

Decyzję o wprowadzenia w Polsce diakonatu stałego podjęto na Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski z dnia 20 czerwca 2001 r. Decyzja o okolicznościach wprowadzenia diakonatu stałego w diecezji należy do kompetencji biskupa diecezjalnego. Podejmuje ją po zasięgnięciu opinii rady kapłańskiej i rady duszpasterskiej, oraz „po uwzględnieniu konkretnych potrzeb i specyficznej sytuacji swojego Kościoła partykularnego” („Wytyczne dotyczące formacji, życia i posługi diakonów stałych w Polsce” nr 33).

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze