Fot. Justyna Nowicka

Zostań klerykiem na 24 godziny

Po raz drugi młodzi mężczyźni zainteresowani formacją w seminarium duchownym zostali zaproszeni do udziału w akcji „Zostań klerykiem na 24 godziny”. Zdecydowało się na to 4 młodych mężczyzn. Trwające dobę spotkanie odbyło się 18 i 19 czerwca w domu propedeutycznym WSD w Szczecinku.

W tym roku na zaproszenie ojca duchownego WSD ks. Piotra Skiby odpowiedzieli 4 młodzieńcy, w tym ci, którzy poważnie rozważają wstąpienie do seminarium. Spędzili oni czas na modlitwie, rozeznawaniu, ważnych rozmowach z klerykami i kapłanami, włączając się tryb życia mieszkających tu 6 kleryków. Nie zabrakło także rekreacji – wycieczki rowerowej dookoła jeziora Trzesiecko oraz grillowania. Zakończeniem spotkania był udział we Mszy św. wieńczącej rok propedeutyczny sprawowanej w kościele pw. Miłosierdzia Bożego.

>>> Formacja do kapłaństwa we wspólnocie z kobietami?

fot. cathopic

Jak wygląda rok propodeutyczny?

– Większość młodych osób zainteresowanych formacją w seminarium duchownym miało okazję być w tzw. „dużym” czyli koszalińskim seminarium. Natomiast ten dom propedeutyczny mało kto zna – wyjaśnia ks. Skiba. – Dlatego, odmiennie niż w innych seminariach duchownych organizujących podobne akcje, rok temu zdecydowaliśmy się umiejscowić naszą tu, w Szczecinku. Przybliżamy to miejsce, pokazujemy, jak wygląda życie tutaj, ale też to, że decyzja wstąpienia na ten rok nie jest ani „wyrokiem” ani gwarancją, że zostanie się księdzem. A raczej, że jest to miejsce dla tych, którzy w swoim życiu tę decyzję rozeznają. Można więc tutaj przy pomocy kompetentnych osób poważnie zastanowić się nad tym życiowym pytaniem.

Dawid Hara z parafii pw. Św. Jakuba w Szwecji jest już zakwalifikowany jako kandydat do koszalińskiego seminarium. Do tej pory brał udział w dniach skupienia i pielgrzymce zorganizowanej przez WSD, a do Szczecinka przyjechał na swoistą próbę klerycką, by przekonać się, jak będzie wyglądała jego codzienność przez najbliższy rok. – Bardzo podobało mi się, że mogłem duchowo i wspólnotowo przeżyć jeden dzień z klerykami. A szczególnie to: wspólnota i chęć pomagania innym ludziom – stwierdził.

Od 10 lat koszalińskie Wyższe Seminarium Duchowne prowadzi formację wstępną dla kleryków w formie roku propedeutycznego w domu parafialnym przy kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Szczecinku. Przez 9 miesięcy razem z kapłanami i innymi młodymi ludźmi klerycy pogłębiają swoją wiarę oraz rozeznają swoje powołanie. Specyfiką domu w Szczecinku jest umiejscowienie go w parafii – co skutkuje m.in. zaangażowaniem się kleryków w życie duszpasterskie parafii.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze