fot. PAP/Michał Zieliński

Zwierzchnik Cerkwi w Polsce: czy realizujemy wezwanie Zbawiciela do pokoju, braterstwa i jedności?

Sekularyzacja naszego życia i doświadczenia związane z pandemią powodują osłabienie, a niekiedy utratę wiary – ostrzega zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa. „Narody żyją w niepewności jutra, świat jest pełen niepokoju” – powiedział w orędziu z okazji Bożego Narodzenia.

W piątek przypada pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, czyli według tzw. starego stylu. W tym terminie obchodzą je wierni obrządków wschodnich, w tym prawosławni. Według danych soboru biskupów polskiej Cerkwi ponad 90% prawosławnych parafii w kraju stosuje w życiu religijnym właśnie kalendarz juliański. Dzieje się tak zwłaszcza we wschodniej części Polski, w tym w woj. podlaskim, gdzie są największe w Polsce skupiska prawosławnych.

>>> Przewodniczący Episkopatu złożył życzenia grekokatolikom

fot. PAP/Michał Zieliński

Orędzie zwierzchnika Cerkwi w Polsce opublikowało Radio Orthodoxia, nadająca z Białegostoku (również w internecie) pierwsza w kraju prawosławna rozgłośnia. Metropolita Sawa pyta w tym orędziu, jak współczesny świat XXI w. rozumie i przeżywa tajemnicę wiary oraz czy wysłuchał i realizuje – jak to ujął hierarcha – „wezwanie przez wcielonego Zbawiciela do pokoju, miłości, braterstwa i jedności”.

Z bólem serca odpowiadamy – niestety, dzisiejsza rzeczywistość wygląda całkiem inaczej. Sekularyzacja naszego życia, różnego rodzaju doświadczenia związane z tzw. pandemią powodują osłabienie, a niekiedy utratę wiary. Narody żyją w niepewności jutra, świat jest pełen niepokoju, naruszany jest porządek społeczny w wielu krajach, naruszane są także filary zdrowego życia cerkiewnego. Wszystko to przyczynia się do zaciemnienia przeżywania świąt Bożego Narodzenia. (metropolita Sawa)

„Miejmy jednak świadomość, że ponad dwadzieścia wieków Chrystus prowadzi swoją Cerkiew, padały cesarstwa, kultury, systemy filozoficzne i ideologiczne, a Święty Duch zawsze umacniał ją i umacnia dzisiaj” – dodał abp Sawa. Jak powiedział, prawosławny chrześcijanin jest „wezwany do doskonałości”. „Wezwanie 'z nami Bóg’ oznacza, że powinniśmy być przykładem wiary, nadziei i miłości w świecie pustym duchowo. Z nami Bóg, on działa przez nas, kiedy ludzie potrzebują pomocy w słowie i czynie” – dodał.

>>> Boże Narodzenie u grekokatolików i prawosławnych

fot. PAP/Wojtek Jargiło

Nie przestawajmy kochać Boga i bliźniego i wyrażajmy te uczucia w świątecznym kolędowaniu. Kolędy śpiewajmy w swoich domach i naszych bliskich. Święte wieczory, które trwają od święta Bożego Narodzenia do święta Jordanu niech będą pełne kolędowania. Otwierajmy drzwi dla kolędników, cieszmy się radością, którą otrzymał świat w noc Bożego Narodzenia. (metropolita Sawa)

W związku ze świętami, pozdrowił nie tylko wiernych i duchowieństwo, ale również wszystkich chrześcijan i „ludzi dobrej woli”. Życzył pokoju, miłości i Bożego błogosławieństwa. Dokładnych danych co do liczby prawosławnych w naszym kraju nie ma. W poprzednim spisie powszechnym (danych z 2021 roku jeszcze nie ma) przynależność do tego Kościoła zadeklarowało 156 tys. osób. Według hierarchów Cerkwi, dane te są jednak niemiarodajne. Oni liczbę wiernych szacują na 450-500 tys.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze