fot. EPA/MARIA SENOVILLA

Zwierzchnik UKGK: wojna na Ukrainie jest wojną na wyczerpanie

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) zauważył głębokie wyczerpanie i podział wśród ludności podczas już drugiej zimy w czasie wojny z Rosją. „Taktyka wyniszczania jest częścią wojny psychologicznej”, zaznaczył arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, delegacji papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP), która przebywała z wizytą solidarnościową na Ukrainie na początku grudnia.

Abp Szewczuk powiedział: „Wojna, której teraz doświadczamy, nie jest już tylko bezpośrednim atakiem, ale wojną na wyczerpanie. Nasze społeczeństwo, nasze rodziny są rozdarte przez doświadczenie wojny”. Zwrócił uwagę, że istnieje podział między tymi, którzy opuścili kraj, a tymi, którzy pozostali, między żołnierzami na froncie a ich ewakuowanymi żonami, między wschodnią a zachodnią Ukrainą.

Zaznaczył, że sytuacja jest obecnie katastrofalna, zwłaszcza jeśli chodzi o dostawy energii. Abp Szewczuk wyjaśnił, że ponad połowa krajowej infrastruktury elektrycznej została już zniszczona w ciągu ostatniego roku. Szacuje się, że około trzy czwarte ludności korzysta obecnie z generatorów, aby ogrzać swoje domy i używać urządzeń  elektrycznych.

>>> Kolęda „Powiedz Ukrainie” – do posłuchania, do pomyślenia, do zaśpiewania [WIDEO]

Według arcybiskupa, około 80 proc. ludzi w Ukrainie jest rannych fizycznie lub psychicznie. Trauma wojenna staje się coraz większym problemem. UKGK stara się dbać o tych ludzi, ale wielu księży jest również wyczerpanych. Wiele osób na Ukrainie obawia się, że ich los zostanie przez świat zapomniany. „Pod tym względem wizyty i pomoc ze strony organizacji takich jak Pomoc Kościołowi w Potrzebie mają dla nas efekt terapeutyczny” – podkreślił abp Szewczuk i dodał: „Oprócz pomocy humanitarnej, kluczowe są również relacje międzyludzkie”.

>>> Bp Maksym Riabucha w urodziny papieża: czekamy w Ukrainie

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. PKWP przekazała ponad 15 milionów euro na 600 projektów wspierających działania pomocowe Kościołów greckokatolickiego i rzymskokatolickiego. Szczególny nacisk położono na projekty służące ogrzewaniu w kościelnych ośrodkach dla uchodźców, naprawę zniszczonych budynków i zakup pojazdów do transportu pomocy humanitarnej do odległych obszarów. Stowarzyszenie wspiera również kursy szkoleniowe w zakresie opieki nad osobami po traumatycznych przeżyciach oraz obozy wakacyjne dla dzieci z terenów objętych wojną.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze