fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W świątecznym wydaniu „Newsweeka” przeczytamy o epidemii biedy w USA. „Żeby już było po świętach – mówi 18-letnia Kabrien spytana, czego życzyłaby sobie pod choinkę. Od dwóch lat dziewczyna sypia latem na ławkach, zimą w metrze. Uliczne dekoracje, 25-metrowy, rozjarzony kolorowymi lampkami świerk przy Rockefeller Center, a zwłaszcza bajkowe wystawy sklepów smucą ją i drażnią. Bożonarodzeniową kolację zje w przytułku Armii Zbawienia” – czytamy. W wydaniu też o samotności trzydziestolatków. „W te święta Patrycja wyłączy social media. Nie chce patrzeć, jak inni cieszą się tym czasem z bliskimi, gdy ona siedzi sama w domu nad kupionym w sklepie barszczem. Niedobrze mi się robi na myśl o świętach – mówi 26-letni Michał. Nie jest w stanie słuchać rozmów współpracowników o tym, jak wystroją dom, jakie prezenty kupią i co ugotują. Najchętniej wyjechałby gdzieś na koniec świata w tym czasie i odciął się od wszystkich” – czytamy. Redakcja podpowiada też, jak nie przytyć w święta. Przeczytamy też o sposobach na walkę z bezsennością. W „Newsweeku” też o Beacie Tyszkiewicz, która zniknęła z życia publicznego. „Decyzja zapadła niespodziewanie. – Gdzieś wyjeżdżałam, wróciłam i zadzwoniłam do Beaty, a ona powiedziała, że już nie może się ze mną zobaczyć – wspomina malarka i pisarka Hanna Bakuła. – Uciekała absolutnie od wszystkich. Rozumiem, bo ma problemy z chodzeniem, wzrokiem, jest osłabiona, bo od wielu lat pali dwie paczki papierosów dziennie. Ale jej zniknięcie to ogromna strata dla wszystkich. Ja staram się myśleć, że się nie widujemy, bo ona gdzieś wyjechała. Do Ameryki albo Kenii” – czytamy.

Wprost

„Wprost” podejmuje temat incydentu, którego dopuścił się w gmachu sejmu poseł Grzegorz Braun. „Ważne, jakie wnioski z tego wyciągniemy. Czy (…) pokażemy światu, że potrafimy wyjść z tego z twarzą” – ocenia były prezydent Lech Wałęsa, z którym rozmawia redakcja tygodnika. W numerze przeczytamy tez o odbudowie mediów publicznych. „Zmiany w TVP rozpoczęły się, zanim nowy rząd podjął pierwsze decyzje. Wariantów naprawy mediów publicznych na stole ma być nawet kilkanaście, a pojawiają się kolejne” – czytamy. Tomasz Terlikowski pisze o lekcjach katechezy w szkole: „To nie zapowiedzi nowej minister oświaty są zagrożeniem dla przyszłości katechezy w szkołach. Realnie groźne dla niej są procesy sekularyzacji, które najszybciej zachodzą wśród młodzieży”. W numerze też wywiad z prof. Anną Kosterą-Pruszczyk, neurolożką, na temat leczenia SMA. „Dla osób z SMA nie ma możliwości odzyskania wszystkiego, co choroba zabrała. Jednak leczenie zatrzymuje postęp choroby” – mów gościni „Wprost”.

Do Rzeczy

W „Do Rzeczy” można przeczytać tekst o papiestwie – wokół pierwszego papieża, czyli św. Piotra. Swoim zdaniem dzieli się jeden z redaktorów tygodnika: „Trudno wyobrazić sobie gorsze czasy dla katolika. Rzym, który powinien być dla wiernych źródłem spokoju i pewności, ostoją i punktem oparcia, drży w posadach. Coraz częściej można odnieść wrażenie, że papiestwo miota się bezsilnie, ulegając kolejnym światowym modom i prądom, że zamiast głosić prawdę „w porę i nie w porę”, poddaje się dyktatowi potężnych ideologii”. Rozmówcą tygodnika jest także prof. Hieronim Grala, historyk specjalizujący w historii Rosji. Naukowiec mówi o tym, że ludzie Kremla są do bólu pragmatyczni. Dla oddechu redakcja proponuje tekst o żaglowcach. „Wykształcenie oficera nie polega wyłącznie na nauczeniu go kierowania statkiem, lecz także, a może przede wszystkim na solidnym przygotowaniu do wykonywania męskiego zawodu w specyficznych warunkach. Tylko w ten sposób nowicjusz może przemienić się w prawdziwego wilka morskiego. Współczesny statek handlowy z nowoczesnym wyposażeniem nawigacyjnym, różnorodnym sprzętem elektronicznym i ze swoimi potężnymi maszynami jest w stanie wyeliminować wiele groźnych dla człowieka czynników” – czytamy.

Polityka

W nowej „Polityce” przeczytamy o tym, dlaczego ludzie teraz tak chętnie interesują się obradami Sejmu i śledzą je w telewizji i w internecie. „Poniedziałkowe obrady wyświetlano na żywo w warszawskiej Kinotece. Ponad 300 osób oglądało upadek dwutygodniowego rządu Morawieckiego na wielkim ekranie (a na YouTube śledziło to na żywo blisko 300 tys.). Zainteresowanie było tak wielkie, że Kinoteka planuje regularne projekcje. Po wyborach zmieniło się coś więcej niż parlamentarna większość. Ludzie chcą obserwować pracę posłów, których wprowadzili do Sejmu. Tylko dlaczego?” – czytamy. Redakcja pisze też o „1670” – nowym, polskim komediowym serialu Netflixa. „Śmieszna polska komedia, twór dawno niewidziany, powraca. Kolejnym dowodem jest serial Netflixa „1670”, inteligentna satyra na polską szlachtę” – czytamy. Redakcja rozmawia też z prof. Paulem Lendvalem o podobieństwach i różnicach między dwoma bratankami – Polakami i Węgrami. Rozmawiający z nim Tomasz Targański na początku rozmowy zwraca uwagę na zwrot Węgier w kierunku Moskwy. „Jest to skutek koniunkturalnej polityki Viktora Orbána, która ma się nijak do węgierskich tradycji historycznych. Zwrot w stronę Moskwy jest anomalią, naruszeniem tradycyjnej węgierskiej polityki względem Rosji, która co najmniej od połowy XIX w. była naznaczona nieufnością” -czytamy.

Sieci

W świątecznym wydaniu „Sieci” redakcja odkrywa „Sekrety Betlejem”. Przeczytać możemy m.in. o tym, czy Jezus urodził się w grocie, czy w stajence. „Archeologowie biblijni są zgodni, iż obie wersje są prawdziwe. W górzystym pejzażu Judei nie brakuje bowiem jaskiń, które przez wieki służyły miejscowym pasterzom jako stajnie. Do tych pieczar zapędzano owce, gdyż latem było tam chłodno, a zimą ciepło. Grota, w której miał się urodzić Jezus, była podłużna. W głębi znajdowała się wydrążona w ścianie niecka, służąca jako kamienny żłób dla zwierząt. To właśnie miał być wspomniany przez św. Łukasza żłóbek, do którego Maryja włożyła powite niemowlę. Zatem podania o grocie i o stajence nie wykluczają się” – czytamy. W numerze przeczytamy też o Idze Świątek i Robercie Lewandowskim – jako o najbardziej znanych na świecie Polakach roku 2023.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze