Fot. Ian Kelsall/unsplash

Zwierzchnik UKGK wpisał się do Złotej Księgi Monachium. Co symbolizuje ten akt?

Biskupi Stałego Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) odwiedzili ratusz w Monachium. Podczas wizyty arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk wpisał się do Złotej Księgi miasta. Akt ten symbolizuje uznanie znaczącego wkładu UKGK w życie Monachium i nierozerwalnej więzi między Ukrainą a Niemcami, zwłaszcza w czasie wojny.

Zastępca burmistrza Monachium, którego rodzina udzieliła schronienia ukraińskim uchodźcom, pozdrowił biskupów UKGK w imieniu całej społeczności miasta. Zwrócił uwagę na silne partnerstwo między Monachium i Kijowem, które mają status miast bliźniaczych, i wyraził nadzieję na dalsze pogłębianie współpracy.

>>> Monachium: kongres niemieckiej organizacji pomocowej Kościoła o wolności w Europie

W swoim przemówieniu abp Szewczuk podkreślił rolę UKGK jako centrum transformacji ukraińskiego społeczeństwa. Przez wieki, kiedy Ukraińcy żyli na swojej ziemi, ale w obcych krajach, Kościół pozostawał praktycznie jedyną strukturą społeczną, która chroniła interesy zwykłych ludzi. Po upadku Związku Radzieckiego Kościół odegrał ważną rolę w transformacji społeczeństwa postsowieckiego w demokratyczne, w szczególności poprzez edukację. „Dziś, w czasie brutalnej wojny, Kościół jako Matka troszczy się o zraniony, ale niezłomny naród ukraiński” – zapewnił arcybiskup.

Zwierzchnik UKGK podkreślił, że Monachium odgrywa ważną rolę w pomocy Ukrainie, zapewniając uchodźcom pomoc humanitarną, schronienie i wsparcie duchowe. „Fala solidarności i wsparcia z tego miejsca dotarła do nas w pierwszych dniach wojny na pełną skalę” – powiedział. Zauważył, że Bawaria przyjęła prawdopodobnie największą liczbę ukraińskich uchodźców spośród wszystkich krajów związkowych Niemiec.

Abp Szewczuk, fot. BP KEP/flickr/EpiskopatNews

„W imieniu naszego Kościoła i narodu ukraińskiego wyrażamy naszą najgłębszą wdzięczność za tę niezwykle serdeczną pomoc” – podziękował zwierzchnik UKGK.

„Monachium i Kijów, Niemcy i Ukrainę łączą głębokie i silne więzi duchowe, polityczne, społeczne i kulturowe. Obecna wojna tylko je wzmocniła. A dzisiejsze zaproszenie do wpisania się do Złotej Księgi Monachium jest kolejnym przejawem waszej solidarności i wsparcia dla naszego narodu” – powiedział zwierzchnik UKGK.

Następnie abp Szewczuk wpisał się do Złotej Księgi Monachium. Warto zauważyć, ze 59 lat temu, 21 maja 1965 r., brytyjska królowa Elżbieta II i książę Edynburga Filip również wpisali się do księgi, a 9 września 2006 r. zrobił to papież Benedykt XVI.

>>> Monachium: tysiące osób w Marszu dla Życia

Biskupi Stałego Synodu UKGK podarowali ratuszowi w Monachium ikonę Matki Bożej wykonaną z pudełka po amunicji. Jest to symbol posługi Kościoła w czasach wojny. „Proszę, przyjmijcie tę ikonę jako przesłanie, że my, chrześcijanie, możemy zamienić smutek i żal w radość Ducha Świętego” – powiedział abp Szewczuk.

Złota Księga Monachium to honorowa lista wpisów osób, które wniosły znaczący wkład w rozwój miasta. Jest ona prowadzona od 1818 roku. Zawiera nazwiska wybitnych postaci z różnych dziedzin życia, w tym polityki i religii. Monachijska Złota Księga jest przechowywana w Starym Ratuszu i jest dostępna do publicznego wglądu.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze