Żywiec: krypta Habsburgów w konkatedrze zostanie otwarta
Podobnie jak przed dwoma laty, zostanie otwarta w środę i czwartek krypta grobowa rodziny Habsburgów w żywieckiej konkatedrze – zakomunikowały służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej. Wejdą do niej uczniowie szkół, a w czwartek także osoby indywidualne.
Proboszcz konkatedralnej parafii ks. Grzegorz Gruszecki podał, że w wydarzeniu sprzed dwóch lat wzięło udział ponad 1 tys. młodych ludzi. „W tym roku, gdy przypada 10. rocznica śmierci księżnej Marii Krystyny Habsburg, kolejne roczniki młodzieży będą mogły poznać dzieje swojego miasta” – dodał.
>>> Wileńska archikatedra otworzyła dla wiernych kaplice zamknięte od 70 lat
Kryptę w środę i czwartek odwiedzą uczniowie szkół średnich oraz starsze klasy podstawówek z nauczycielami. „Będą mogli dzięki temu zapoznać się z historią konkatedry, zobaczyć wnętrze grobowca, dowiedzieć więcej na temat ważnych osób pochodzących z Żywca. Posłuchają o historii Habsburgów” – podała w komunikacie diecezja. Oprowadzą ich ks. Gruszecki oraz kustosz Muzeum Miejskiego w Żywcu Dorota Firlej.
„W czwartek sprawowana będzie o godz. 18. msza św. w intencji zmarłych spoczywających w krypcie Habsburgów – Karola Stefana z żoną Marią Teresą oraz ich wnucząt – Olbrachta Maksymiliana i Marii Krystyny. Po eucharystii (…) będzie także można wejść indywidualnie do krypty” – podała diecezja.
Żywieccy Habsburgowie
Żywieccy Habsburgowie byli blisko spokrewnieni z domem panującym niegdyś w Wiedniu, w tym z cesarzem Franciszkiem Józefem I. Mieli wspólnego przodka, cesarza Leopolda II. Dobra żywieckie trafiły w ręce Habsburgów w 1838 r. Od Wielopolskich odkupił je arcyksiążę Karol Ludwik. W 1895 r. odziedziczył je arcyksiążę Karol Stefan Habsburg, który zapoczątkował żywiecką linię rodu. To oni wybudowali w mieście m.in. browar, współcześnie jeden z największych w Polsce, a także pałac.
Ostatnimi przedwojennymi właścicielami dóbr był arcyksiążę Karol Olbracht Habsburg z małżonką szwedzką księżną Alicją Ankarcroną. Oboje byli przywiązani do polskości; finansowali wiele przedsięwzięć kulturalnych, naukowych, towarzystw i organizacji społecznych. Arcyksiążę był pułkownikiem Wojska Polskiego. Po 1939 r. nie podpisał volkslisty, za co był więziony przez Niemców. Księżna złożyła przysięgę AK. Za działalność w konspiracji została uhonorowana Krzyżem Walecznych. Niemcy stosowali wobec Habsburgów z Żywca represje. Zarekwirowali ich majątek.
>>> Kraków: zaskakujące odkrycie w krypcie kościoła pijarów
Po wojnie żywieccy Habsburgowie: rodzice – Karol Olbracht i Alicja, oraz dzieci – Maria Krystyna, Renata Maria i Karol Stefan, wyemigrowali. Władze komunistyczne odebrały im polskie obywatelstwa.
W marcu 1993 r. księżna Maria Krystyna ponownie otrzymała paszport Rzeczypospolitej Polskiej. Do kraju na stałe powróciła we wrześniu 2001 r. Zamieszkała w dawnej żywieckiej posiadłości Habsburgów, w niewielkim mieszkaniu, w miejscu, gdzie przed wojną była kręgielnia. Zmarła w wieku 88 lat.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |