Turecki śmigłowiec bojowy ATAK rozbił się w sobotę w trakcie działań przeciwko milicjom kurdyjskim w graniczącym z Turcją okręgu Afrin na północnym zachodzie Syrii, a obaj członkowie załogi zginęli – poinformował turecki premier Binali Yildirim.

„Niestety jeden z naszych dwóch śmigłowców ATAK uczestniczących w misji w okręgu Afrin rozbił się. Dwaj bohaterscy żołnierze tureckich sił zbrojnych doznali męczeństwa” – powiedział Yildirim dziennikarzom w prowincji Mugla na południowym zachodzie Turcji. Jak zaznaczył, „nie jest jasne” dlaczego maszyna uległa rozbiciu i dodał, że wszczęto dochodzenie w tej sprawie.

Wcześniej prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że śmigłowiec zestrzelono. „(Sprawcy) drogo za to zapłacą” – powiedział występując na prowincjonalnym mityngu swej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) w Stambule. „Oczywiście to się zdarza, przecież jesteśmy w stanie wojny” – dodał.

T129 ATAK to zaprojektowany wspólnie przez Włochy i Turcję śmigłowiec bojowy, stanowiący rozwinięcie włoskiej maszyny Agusta A129 Mangusta.

Rzecznik kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) Mustafa Bali potwierdził, że ich bojownicy zestrzelili śmigłowiec w okolicach miejscowości Radżu, w północno-zachodniej części Afrinu. Jest to pierwsza potwierdzona oficjalnie utrata tureckiego wojskowego statku powietrznego podczas wojny domowej w Syrii.

Od 20 stycznia Turcja prowadzi w Afrinie zbrojną operację „Gałązka Oliwna”, której celem jest wyparcie stamtąd bojowników YPG. Od początku ofensywy „zneutralizowano” co najmniej 1141 z nich – poinformował w sobotę turecki sztab generalny.

Oceń ten artykuł


źródło: PAP

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.