100-lecie obecności oblatów w Lublińcu [+GALERIA]
100-lecie obecności Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Lublińcu obchodzono podczas uroczystej Eucharystii, sprawowanej przez o. Pawła Zająca OMI, prowincjała polskiej prowincji.
Główne uroczystości odbyły się w Niedzielę Miłosierdzia. Wzięli w niej udział oblaci związani z historią miejscowego komunitetu, władze samorządowe, parafianie i przyjaciele.
23 lutego 1922 r. Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej zakupiło z przeznaczeniem na Niższe Seminarium Duchowne były Zakład Wychowawczy im. Grottowskiego w Lublińcu. W 1925 r. rozpoczęto prace nad powiększaniem domu, który rozbudowano o dwa skrzydła. We wrześniu 1928 r. ukończono skrzydło zachodnie, a w 1930 r. wschodnie. W latach 1928-31 wybudowano kościół pw. św. Stanisława Kostki, służący przede wszystkim jako kaplica Niższego Seminarium Duchownego, którą poświęcił bp Stanisław Gall z Warszawy. Od 1956 r. w podziemiach kościoła pw. Świętego Stanisława Kostki, znajduje się kaplica, która nosi wezwanie Matki Bożej Fatimskiej.
Na skutek rozwoju miasta kościół pw. św. Stanisława Kostki stał się w 1939 r. samodzielną placówką duszpasterską. W czasie okupacji po wygnaniu polskich oblatów niemiecka prowincja celem ratowania kościoła i klasztoru przed zamknięciem przysłała 2 ojców Heinricha Oellersa i Corneliusa Ingmanna.
Rok 1992 był szczególnym w dziejach parafii. 20 września uroczyście obchodzono 50 rocznicę utworzenia parafii pw. św. Stanisława Kostki i 70 rocznicę pobytu oblatóww Lublińcu, a 14 listopada tegoż roku, biskup gliwicki Jan Wieczorek konsekrował w Solarni nowy kościół filialny. W konsekrowanym ołtarzu złożono relikwie Św. Męczenników Rzymskich.
– Zdanie, które wypowiedział brat Franciszek Kowalski, który kilka lat po założeniu naszych klasztorów, między innymi Lublińca, dziękował Bogu za powstanie i rozwój tych dzieł, użył takiego sformułowania, że wszystko to jest możliwe „pomimo tysiąca naszych niedoskonałości” – mówił ojciec Paweł Zając, prowincjał oblatów Maryi Niepokalanej podczas kazania. Ojciec prowincjał nawiązał także do Niedzieli Miłosierdzia Bożego mówiąc, że to piękna okazja, by dziękować Bogu, że dzięki Jego miłosierdziu „pomimo tysiąca naszych niedoskonałości” od stu lat pozwala prowadzić rozmaite działalności w Lubińcu.
Na zakończenie prowincjał prosił o modlitwę w intencji nowych świętych powołań. – Współcześnie wielu młodych ludzi zmaga się z kryzysem wiary związanym z kryzysem zaufania Panu Bogu. Młodzi mają powołanie, ale mają także lęk, by w to powołanie się wsłuchać, by i na nie odważnie odpowiedzieć. Więc na pewno trzeba wielkiego wysiłku duchowego, trzeba także ukazywać piękno Kościoła, życia Ewangelią i miłosierdzia Bożego, by w ten sposób młodzi mogli rozpoznać glos powołania i podejmowali dzieło misyjne zarówno w Polsce, jak i na całym świecie – powiedział ojciec prowincjał.
>>> Poznań: oblaci otrzymali karetkę, która będzie służyła w Kijowie [+ZDJĘCIA]
Galeria (20 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |