12 medali dla polskiej reprezentacji na 37. Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Matematycznych i Logicznych
12 medali: 4 złote, 5 srebrnych i 3 brązowe zdobyła polska reprezentacja na 37. Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Matematycznych i Logicznych, które odbyły się na Politechnice Wrocławskiej – podało Ministerstwo Edukacji i Nauki.
W 37. Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Matematycznych i Logicznych, które rozgrywały się 25 i 26 sierpnia, w ośmiu kategoriach rywalizowało blisko 400 osób z 11 krajów. Wśród uczestników znaleźli się uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, studenci, a także profesjonalni matematycy i informatycy.
>>> Polski astronauta weźmie udział w misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?
Medale dla Polski
W kategorii CE (uczniowie klasy III szkoły podstawowej lub młodsi) srebrny medal zdobył Piotr Łukomski, a brąz Maksymilian Siódmok. W kategorii CM (uczniowie klas IV oraz V szkoły podstawowej) srebrny medal zdobył Łukasz Sulowski. W kategorii C2 (uczniowie klasy VIII szkoły podstawowej i klasy I szkół ponadpodstawowych) złoty medal zdobył Jan Micyk.
W kategorii CE (uczniowie klasy III SP lub młodsi) na podium znaleźli się: 1 – Silvan Riedo (Szwajcaria), 2 – Piotr Łukomski (Polska), 3 – Maksymilian Siódmok (Polska).
W kategorii CM (uczniowie klas IV oraz V SP) na podium znaleźli się: 1 – Luca Botan (Szwajcaria), 2 – Łukasz Sulowski (Polska), 3 – Sennhauser (Szwajcaria).
W kategorii C1 (uczniowie klas VI oraz VII SP) na podium znaleźli się: 1 – Philipp Dneprov (Szwajcaria), 2 – Chen Chen (Kanada), 3 – Sophie Antonetti (Francja).
W kategorii C2 (uczniowie klasy VIII SP i klasy pierwszej szkół średnich) na podium znaleźli się: 1 – Jan Micyk (Polska), 2 – Francis Audet (Kanada), 3 – Leandro Alvarado Bravo (Peru).
W kategorii L1 (uczniowie szkół ponadpodstawowych) wszystkie trzy miejsca na podium zajęli reprezentanci Polski. Złoty medal zdobył Maciej Ignaciuk, srebrny – Michał Węgrzyn, a brązowy – Norbert Dąbrowski.
Jak czytamy w komunikacie walka była zacięta, o końcowym wyniku zadecydował czas rozwiązania zadań konkursowych. Najszybszy okazał się Maciej Ignaciuk, który obronił tym samym tytuł mistrzowski wywalczony przed rokiem w Lozannie.
W kategorii L2 (studenci studiów I stopnia kierunków ścisłych i technicznych, którzy nie są licencjatami lub inżynierami) złoto zdobył Konrad Czarnecki, a srebrny – Łukasz Simbiga.
W kategorii HC (osoby zawodowo zajmujące się matematyką i informatyką oraz studenci II studiów stopnia) brązowy medal zdobył Łukasz Bożyk, a w kategorii GP (dorośli niewystępujący w kategorii L2 oraz HC) złoty medal zdobył Dominik Bezkosty, a srebrny – Jacek Kwiendacz.
W kategorii L2 (studenci studiów pierwszego stopnia kierunków ścisłych i technicznych, którzy nie są licencjatami lub inżynierami) na podium znaleźli się: 1 – Konrad Czarnecki (Polska), 2 – Łukasz Simbiga (Polska), 3 – Niccolo Benassi (Włochy).
W kategorii HC (osoby zawodowo zajmujące się matematyką i informatyką, studenci studiów II stopnia) na podium znaleźli się: 1 – Petr Mitrichev (Szwajcaria), 2 – Eric Laermans (Belgia), 3 -Łukasz Bożyk (Polska).
W kategorii GP (dorośli niewystępujący w kategorii L2 oraz HC) na podium znaleźli się: 1 – Dominik Bezkostny (Polska), 2 – Jacek Kwiendacz (Polska), 3 – Quentin Louveaux (Belgia).
Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych
Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych to konkurs dla miłośników matematyki w każdym wieku i na każdym poziomie wtajemniczenia – od siedmiolatków po emerytów, od rozpoczynających przygodę z matematyką trzecioklasistów (młodsi uczniowie mogą wziąć udział na prawach 3-klasisów), poprzez amatorów, po zawodowych matematyków. To jedyny konkurs o tak szerokim spektrum uczestników.
Wszystkie etapy są podobne. Każda kategoria ma przydzielonych do rozwiązania kilka lub kilkanaście zadań ze wspólnej listy, przy czym zadania dla poszczególnych kategorii częściowo lub całkowicie, zazębiają się. W zestawie jest 18 zadań uszeregowanych od najłatwiejszych do najtrudniejszych. Zawodnicy, w zależności od kategorii, mają do rozwiązania pierwszych: 5, 8, 11, 14, 16 lub 18 zadań.
Międzynarodowe Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych tradycyjnie odbywały się w Paryżu, a od dwóch lat lokalizacja finałowych zmagań jest ruchoma. W 2022 r. gospodarzem spotkania była szwajcarska Lozanna, a w tym roku po raz pierwszy w historii – Polska. W przyszłym roku finały zostaną rozegrane w stolicy Francji.
Tegorocznemu świętu matematyki, które odbywało się na Politechnice Wrocławskiej towarzyszyło wiele wykładów popularnonaukowych, atrakcji przygotowanych przez koła naukowe oraz wystawa „Matheliebe. Pokochaj matematykę” ukazująca fascynujący świat matematyki.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |