Poszukiwani młodzi, z pomysłami i energią!

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Czwarta edycja programu Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja! Poszukiwani młodzi, chętni, ambitni, z pomysłami! Czas na zgłoszenia? Do 3 czerwca.

Fundacja Świętego Mikołaja jest organizacją non-profit. Akademia Liderów to program przeznaczony dla ambitnej młodzieży, która wykorzystując swoją wiedzę i kompetencje, chce inspirować innych do udziału w inicjatywach lokalnych. Do Akademii Liderów zgłosić się mogą uczniowie szkół średnich, którzy mają wiele pomysłów, ale potrzebują wskazówek i wsparcia, by wdrożyć je w życie. Każdy uczestnik otrzyma dziesięciomiesięczne stypendium.

Budzą lokalne społeczności
Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja jest realizowana pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej. Chętni, którzy mają i pomysł i chęci, mogą zgłaszać się przez formularz dostępny na stronie Fundacji Mikołaja. Dotychczas w Akademii Liderów udział wzięło ponad stu uczniów, którzy zorganizowali kilkadziesiąt lokalnych wydarzeń, angażując w udział całe społeczności. 

Tylko w zeszłym roku powstały takie inicjatywy jak ,,Pamięć naszą wielkopolską siłą’’, w którym uczennice z III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim wzmacniały poczucie tożsamości historycznej i promowały kulturę poprzez lekcje muzealne, wycieczki tematyczne oraz konkursy. W Tucholi odbył się koncert patriotyczny zorganizowany w ramach projektu „Melodia przeszłości”. W Gostycynie dzieci z domu dziecka integrowały się z lokalną społecznością na rodzinnym festynie pt. „Zaczarowany świat bajek”, a w Szydłowcu odbyła się gra miejska w ramach projektu „Odkrywcy przeszłości”

Część projektów z poprzednich edycji Akademii Liderów doczekało się kontynuacji. Projekt „Zabytkowa Częstochowa” przerodził się w aktywnie działające stowarzyszenie o tej samej nazwie. Uroczysty koncert patriotyczny zorganizowany we Wrześni w ramach projektu „Skazani na (nie)pamięć” doczekał się w tym roku drugiej edycji. Również liderzy 3. edycji Akademii Liderów zamierzają kontynuować swoje projekty. Lider projektu „Historia pszczelarstwa w Polsce” już po zrealizowaniu go zorganizował spotkanie dla dzieci, na którym zarażał pszczelarską pasją, a liderki projektu „Gruzja w sercu Polski” już planują kolejne spotkanie na temat Gruzji w pracowni Orange w Łęczycy. 

                                                                                                                     

                                                                                                                    

Fundacja Świętego Mikołaja działa od 2002 r. Wcześniej, od 1998 r., istniała jako nieformalna grupa przyjaciół. Obecnie jej działalność skupia się na fundowaniu stypendiów dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin (program „Stypendia św. Mikołaja”). Przez 18 lat funkcjonowania przeprowadziła blisko 40 kampanii społecznych, wspomagając około 8 tys. młodych ludzi. Wsparciem obejmowała rodzinne domy dziecka i samotne matki. Fundacja Świętego Mikołaja jest laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2011, nagrody Ubi Caritas 2008, TOTUS 2006 oraz Pro Publico Bono 2005.

Poszukiwani młodzi, z pomysłami i energią!
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze