fot. Szkoła Salezjańska w Oświęcimiu

125 lat Szkoły Salezjańskiej w Oświęcimiu 

Szkoła to nie budynek, czy instytucja, to ludzie! Dlatego ten jubileusz to Święto nas wszystkich, wszystkich związanych ze Szkołą Salezjańską w Oświęcimiu, wszystkich, dla których stała się ważnym miejscem! – piszą salezjanie z Oświęcimia.

„Jubileusz 125 lat Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu to wyjątkowe święto dla całej Rodziny Salezjańskiej w Polsce. 200 lat temu ks. Bosko miał sen, w którym Bóg wezwał go do pracy z młodzieżą. Sen się spełnił, a od 125 lat spełnia się także w Szkole Salezjańskiej w Oświęcimiu! Mija 125 lat od kiedy Salezjanie rozpoczęli działalność wychowawczo-edukacyjną w oświęcimskim Casa Madre (najstarszym salezjańskim domu w Polsce)” – piszą zakonnicy w relacji z jubileuszu.

Historia

Od początku swojej obecności salezjanie podjęli starania o pozwolenia na prowadzenie działalności wychowawczo-edukacyjnej. Pozwolenia na takie działania od c.k. Namiestnictwa otrzymali 29 stycznia 1899 roku. 1 maja 1899 roku salezjanie zamieszkali w wynajętym budynku przy ul. Kęckiej 79, obecnie Jagiełły 37, przyjmując pierwszych wychowanków: Franciszka Niemczyka, Ludwika Dąbrowskiego i Marka Roszkowskiego. Dom ten nazywany był starym zakładem, a mieszkanie to składało się z 10 pokoi na parterze, obszernego strychu, pięknego ogrodu, stajni i suteren, które dawniej były więzieniem. Tak zapoczątkowaliśmy istnienie niższego gimnazjum humanistycznego, prowadząc zajęcia z 16 wychowankami; w roku szkolnym 1901/1902 było już 62 uczniów gimnazjum. Tego samego roku rozpoczęła działalność szkoła rzemieślnicza z 18 uczniami: 5 na dziale ślusarskim, 3 na stolarskim, 6 na krawieckim, 4 na dziale szewskim. W 1914 roku uczniów było już 167. Szkoła ta jako jedyna szkoła zawodowa od Władywostoku po Łabę przetrwała cały czas komunizmu i nie była zamknięta.

fot. Szkoła Salezjańska w Oświęcimiu

Obecnie w tym miejscu prowadzony jest Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu obejmujący: Salezjańskie Publiczne Liceum Ogólnokształcące, Salezjańskie Publiczne Technikum, oraz Salezjańską Publiczną Szkołę Branżową I stopnia.

Obchody

Obchody Jubileuszu odbyły się w dniach 18-19 maja 2024 roku i obejmowały liczne przestrzenie: XIII Piknik Rodzinny organizowany przez społeczność Szkoły; Noc Muzeów, podczas której chętni mogli zwiedzić Zakład Salezjański, Szkołę, podziemia, Sanktuarium oraz Kaplicę św. Jacka; Zjazd Stowarzyszenia Byłych Wychowanków Salezjańskich; oraz oficjalne obchody kończące uroczystości jubileuszu 125 lat Zespołu Szkól Salezjańskich w Oświęcimiu.

fot. Szkoła Salezjańska w Oświęcimiu

Piknik Rodzinny

„Salezjańska radość, rodzinna atmosfera, wiele atrakcji! Bez wątpienia tego dnia św. Jan Bosko ze szczególną dumą patrzył z nieba na Oświęcim, któremu patronuje! XIII Salezjański Piknik Rodzinny po raz kolejny zgromadził setki młodszych i starszych, a każdy znalazł coś dla siebie. Było Bosko!” – piszą organizatorzy wydarzenia.

Koncerty, nagrody, zabawy oraz liczne propozycje kulturalne i sportowe przyciągnęły tłumy mieszkańców Oświęcimia i okolic. Szkoła Salezjańska w Oświęcimiu otwarła swoje podwoje dla wszystkich. Organizatorem wydarzenia była Rada Rodziców, Dyrekcja Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego oraz cała salezjańska społeczność – nauczyciele, Salezjanie, samorząd szkolny oraz uczniowie.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem artystów i lokalnych organizacji, które chętnie prezentowały swoje umiejętności i angażowały się w organizację. „Występy utalentowanej młodzieży, orkiestry szkolnej, grup tanecznych, pokazy sztuk walki, tresura psów – to tylko część tego czego mogliśmy doświadczyć w tym roku” – podkreślają salezjanie.

Świętowanie

Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się 19 maja w niedzielę w murach Szkoły i Sanktuarium Maryi Wspomożenia Wiernych. Po wspólnej kawie goście zostali zaproszeni do sali teatralnej. Następnie dowiedzieli się więcej o historii działalności wychowawczej salezjanów w Oświęcimiu, słuchając krótkiego wykładu ks. prof. KUL dr. hab. Waldemara Żurka SDB. Goście jubileuszowi wysłuchali także pięknych brzmień muzyki zespołu Byłych Wychowanków Salezjańskich, oraz śpiewu chóru Byłych Wychowanków Salezjańskich – chóru Auxilium.

Następnie na scenie jubileuszowej głos zabrali zaproszeni goście. Pani Iwona Gibas, członkini zarządu województwa małopolskiego, wręczyła Dyrektorom Zakładu oraz Szkoły nagrodę Polonia Minor marszałka województwa małopolskiego za działalność edukacyjną. Dowody uznania oraz upominki zadedykowali władzom Szkoły oraz Dzieła także p. wicekurator Oświaty Katarzyna Mitka, oraz p. Prezydent Miasta Oświęcimia Janusz Chwierut.

Na zakończenie obecni mogli podziwiać spektakl teatralny w wykonaniu wychowanków Internatu Salezjańskiego – grupy „Qui pro quo”, w reżyserii p. Róży Grzywacz, pt. „Romeo i Julia, sześć dni, które wstrząsnęły światem”. Na Przeglądzie Inicjatyw Teatralnych słynny znawca teatru ks. Tadeusz Lewicki SDB oglądając ze łzami radości ten spektakl powiedział, że właśnie tak wyglądał teatr ks. Bosko, może Szekspir byłby zdziwiony, ale na pewno zadowolony.

Następnie podczas uroczystej Mszy Świętej uczestnicy uroczystości dziękowali Bogu za 125 lat spełnionego snu ks. Bosko. Słowo wygłosił ks. Marek Studenski, Wikariusz Generalny, reprezentujący na obchodach Ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej, bp. Romana Pindla. Całość świętowania dopełnił wspólny posiłek i piknik na świeżym powietrzu.

„Wspaniale było być tutaj razem z całą społecznością Szkoły i Miasta, to wspomnienie zostanie z nami na zawsze. Dziękujemy gościom i artystom, którzy uświetnili tę uroczystość. Wdzięczni za dobro, które dzieje się tutaj od 125 lat, pamiętajmy, że to nasze historie tworzą to miejsce” – dodają organizatorzy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze