Fot. Michał Jóźwiak

Kard. Tagle z Filipin ponownie w Polsce!

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Kard. Luis Antonio Tagle z Filipin głosi w Tarnowie rekolekcje dla kapłanów. W pierwszej turze uczestniczy trzystu kapłanów diecezji tarnowskiej. Kardynała (szefa Caritas Internationalis) zaprosił biskup tarnowski Andrzej Jeż w związku z trwającym V Synodem Diecezji Tarnowskiej.

Hasłem rekolekcji są słowa „Ewangelizacja wobec przemiany czasów”. – Misją Kościoła od początku jest ewangelizacja, głoszenie Dobrej Nowiny, że Jezus zmartwychwstał. Kościół jako matka i nauczycielka – dostosowuje swoje nauczanie do zmieniającej się rzeczywistości. Papież Franciszek podkreśla mocno „gaudium”, czyli radość, bo jeśli głosimy Dobrą Nowinę bez radości i dobroci, to Ewangelia nie jest pełna w naszym przekazie. Mam nadzieję, że będę dodawał kapłanom tego entuzjazmu i oczekuję, że ich entuzjazm mnie podniesie – powiedział kard. Tagle. 

Gość z Filipin był także pytany przez dziennikarzy, ile czasu kapłan powinien poświęcać na modlitwę. – Już jako kleryk usłyszałem radę od moich przełożonych: jedz tyle, ile możesz, wypoczywaj tyle, ile możesz oraz módl się wtedy, kiedy nie jesz i nie wypoczywasz – odpowiedział.

W rekolekcjach uczestniczy m.in. ks. Marcin Krępa, dyrektor Diecezjalnego Domu Rekolekcyjnego w Ciężkowicach. „Jestem rekolekcjonistą, więc z radością i uwagą będę słuchał tego, co ks. kardynał Tagle będzie miał do przekazania. Ewangelia jest stała i niezmienna, ale podawana we współczesnym świecie, może w nieco w inny sposób i może jakieś nowe wątki odczytane przez kardynała, będą nas prowadzić przez ten synodalny czas” – dodaje.

O. Bonawentura Nosek mówi, że chciał uczestniczyć w rekolekcjach, bo dużo słyszał o kardynale Tagle. „Przeczytałem jego książkę „Ludzie Wielkiej Nocy”. Jego spojrzenie na współczesny świat powinno interesować każdego kapłana. Skoro mamy taką okazję, trzeba skorzystać i spotkać się z wybitnym człowiekiem Kościoła” podkreśla.

Pierwsza seria rekolekcji potrwa do środy w Wyższym Seminarium Duchownym. Na drugi termin od środy do soboty zapisało się ponad dwustu kapłanów. Lista jest nadal otwarta. W programie są Msze św., konferencje, nabożeństwo eucharystyczne, różaniec, nabożeństwo pokuty i pojednania z Bogiem oraz z braćmi. Będzie też modlitwa o dary Ducha Świętego i odnowienie charyzmatu kapłaństwa.

Konferencje publikowane będą na kanale diecezji na YouTube. Kardynał spotka się także 15 września z młodzieżą. Wtedy w Dębicy odbędzie się Synaj – diecezjalne spotkanie młodych. W programie m.in: wspólna integracja, konferencja kard. Luisa Tagle, świadectwo, adoracja oraz możliwość spowiedzi i Eucharystia pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Jeża.

Kardynał Tagle był już w Polsce. Udzielił wtedy wywiadu naszemu portalowi. Mówił wtedy między innymi tak: „Ciągle przychodzi do nas nowa rzeczywistość i musimy na nią adekwatnie reagować. Migracja to niewątpliwie jedna z największych trosk współczesnego Kościoła. Wielu uchodźców ginie. Nie możemy udawać, że to się nie dzieje”. Zachęcamy do lektury całej rozmowy.

Zobacz także
Wasze komentarze