Najstarsza katolicka katedra w remoncie

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Najstarsza katolicka katedra przechodzi renowację. Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Splicie w Chorwacji doczeka się m.in. nowych schodów na wieżę i odświeżenia murów.

„Dziś, żeby dostać się na wieżę katedry trzeba przejść niezbyt zachęcającymi do wspinaczki metalowymi schodami” – mówi Radoslav Bužančić, konserwator zabytków w Splicie i dodaje: „Wszystkie elementy, które odpadły planujemy przymocować w miejscach w których znajdowały sie pierwotnie. Mieliśmy też kilka odpadających wsporników i innych elementów, więc możemy powiedzieć, że wieża wkrótce będzie w takim stanie jak w 1909 roku”.

Katedra ma odzyskać dawny blask i stać się jeszcze większą atrakcja turystyczną Splitu niż obecnie. Świątynia, która jest jednym z symboli miasta powstała jako mauzoleum cesarza Dioklecjana w IV wieku. Trzy wieki później została przebudowana na chrześcijańską katedrę. W kolejnych stuleciach dodawano budowli kolejne elementy. Wieżę wybudowano na przełomie XIII i XIV wieku, a przebudowano na przełomie wieku XIX i XX.

Zdjęcie: katedra na panoramie Splitu

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze