Gietrzwałd, fot. Wikipedia/domena publiczna

143. rocznica rozpoczęcia objawień maryjnych w Gietrzwałdzie

Po 143 latach od objawień w Gietrzwałdzie ludzie nadal przedstawiają Matce Bożej swoje sprawy. Co roku do tej maleńkiej miejscowości na Warmii przybywa około miliona osób! Dzisiaj mija kolejna rocznica rozpoczęcia objawień maryjnych w Gietrzwałdzie.

Gietrzwałdzkie objawienia rozpoczęły się 27 czerwca 1877 r. i trwały do 16 września 1877 r. Za główne wizjonerki uznano 13-letnią Justynę Szafryńską i 12-letnią Barbarę Samulowską; jak mówiły, Matka Boża przemówiła do nich po polsku i prosiła o codzienne różańcowe modlitwy. Autorzy „Historii Diecezji i Archidiecezji Warmińskiej”, nieżyjący już bp Jan Obłąk oraz ks. Andrzej Kopiczko, przypomnieli w publikacji, że pod koniec XIX wieku ruch pątniczy do Gietrzwałdu przyćmił wszystkie inne miejsca pielgrzymkowe na Warmii; Gietrzwałd stał się najbardziej znanym i najliczniej nawiedzanym sanktuarium. Objawienia gietrzwałdzkie od razu nabrały rozgłosu, stały się znane nie tylko w Europie, lecz także na drugiej półkuli. Od 27 czerwca 1877 r. do 16 września 1877 r. Gietrzwałd odwiedziło 300 tys. wiernych i 200 kapłanów.

>>> S. Samulowska: misjonarka, której w Gietrzwałdzie objawiła się Maryja

Objawienia gietrzwładzkie miały duży wpływ na życie religijne i narodowe – nastąpiło przebudzenie świadomości narodowej wśród warmińskiej ludności polskiej, poddawanej wówczas silnej germanizacji, i odrodzenie się poczucia jedności z Polakami, mieszkającymi w innych zaborach. Gietrzwałd dał także impuls do powstania ruchu polskiego na Warmii. Gietrzwałd to wieś położona między Olsztynem a Ostródą, nazywana warmińską Częstochową. Jest jedynym w Polsce i jednym z 12 na świecie miejsc objawień maryjnych uznanych oficjalnie przez Stolicę Apostolską za autentyczne.

>>> Prymas Polski: w Gietrzwałdzie jest siła, która uspokaja i jednoczy

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze