147 tirów i 181 busów – transport Caritasu Polska do Ukrainy
Pomagamy w Ukrainie i w Polsce, na bieżąco i długofalowo – zaznaczył dyrektor Caritasu Polska ks. Marcin Iżycki. Podał, że tylko ze zbiórki w parafiach na początku Wielkiego Postu pozyskano na te cele 32,5 mln, a także, że Caritas wysłał na Ukrainę z pomocą 147 tirów i 181 busów.
Tocząca się w Ukrainie wojna i wywołany przez nią kryzys humanitarny były głównym tematem dwudniowych obrad 391. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Szef Caritasu Polska na konferencji prasowej po zebraniu przedstawił przykłady pomocy uchodźcom z Ukrainy. Wymieniał w tym kontekście m.in. przekazywanie żywności, pomaganie chorym, opiekę nad matkami z dziećmi i wparcie finansowe.
Pomoc w Polsce i Ukrainie, pomoc z Polski i Litwy
„Pomoc Kościoła jest różnorodna. Pomagamy w Ukrainie. Jesteśmy praktycznie na każdym punkcie granicznym. Pomagamy w Polsce. Jest ogromne zainteresowanie pomocą darczyńców, którzy z nami współpracują od lat. Caritas działa bieżąco, ale także długofalowo” – akcentował ks. Iżycki.
Przekazał, że w niedzielę poprzedzająca Środę Popielcową i tego dnia zbiórka do puszek przyniosła 32 mln 514 tys. zł. „To rekordowa zbiórka, świadcząca o tym, że jesteśmy bardzo zaangażowani jako Kościół – bo Kościół to przede wszystkim wierzący – w pomoc Ukrainie i uchodźcom” – wskazał.
Z kolei na Litwie wciągu dwóch tygodni od początku inwazji Rosji na Ukrainę Caritas Litwa zebrała 516 562 euro dla poszkodowanych. Zbiórka pieniędzy odbyła się 27 lutego, w niedzielę, we wszystkich kościołach na Litwie. Ponadto Caritas Litwa uruchomiła specjalne konto na rzecz pomocy dla Ukrainy. Kęstutis Kėvalas, przewodniczący Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Litwy, serdecznie dziękuje wszystkim, którzy tak szybko dołączyli do akcji wsparcia, zorganizowanej przez Kościół katolicki na Litwie na rzecz pomocy Ukrainie.
Deimantė Bukeikaitė, sekretarz generalna Caritas Litwa, opowiedziała o tym, jak zebrane pieniądze trafią na Ukrainę: „Setki tysięcy osób, które nie wyjechały z Ukrainy, nie tylko nie czują się bezpiecznie, ale też brakuje im różnych rzeczy i środków. Obecnie uzgadniamy z naszymi kolegami z Caritas Ukraina, jakiego konkretnie wsparcia potrzebują. W razie potrzeby z przekazanych środków kupimy i wyślemy na Ukrainę potrzebne rzeczy i środki, ale jest prawdopodobne, że większość ofiarowanych pieniędzy przekażemy dla nich, a oni sami skierują je tam, gdzie są w danej chwili najbardziej potrzebne. Ponadto, jeśli zajdzie taka potrzeba, w przyszłości znów zaprosimy mieszkańców do przekazywania konkretnych rzeczy czy środków”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |