Zdj poglądowe, fot. Karim Manjra/unsplash

16 luty Dniem modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym

Zatrzymujemy się na tej drodze krzyżowej, by spojrzeć w twarz osobom skrzywdzonym – czytamy w jednym z rozważań przygotowanych na pierwszy piątek Wielkiego Postu. 16 lutego Kościół w Polsce obchodzi Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym.

Lęk przed niezrozumieniem i odrzuceniem przez najbliższych lub wspólnotę, obawa przed uruchomieniem procedur prawnych, które są jedyną drogą dochodzenia sprawiedliwości, brak ludzkiego wsparcia i pomocy specjalistów – to niektóre z trudności, z którymi borykają się osoby skrzywdzone.

Kształtowaniu wrażliwości na osoby, które doznały krzywdy i zmagają się z bolesnymi konsekwencjami wykorzystania seksualnego służy obchodzona od 2017 roku inicjatywa duszpasterska w pierwszy piątek Wielkiego Postu. W tym roku po raz pierwszy towarzyszyć jej będzie nowa nazwa: Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym.

–  Chcemy poprzez tę nazwę ukazać, że osoby zranione są w centrum naszej modlitwy i naszych działań – podkreśla abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Przygotowane przez pracowników jego biura rozważania drogi krzyżowej na tegoroczne obchody są modlitwą osoby skrzywdzonej i stanowią zachętę dla wiernych, by dostrzegli umęczonego Chrystusa właśnie w nich. Pozwalają dotknąć zranień i trudności, jakich doświadczają Skrzywdzeni.

– Czasem słyszymy, że ktoś mówi: ja nigdy nie spotkałem osoby skrzywdzonej. W rzeczywistości osoba ta zapewne spotkała taką osobę, ale nie miała o tym pojęcia. Postawienie w centrum osób skrzywdzonych nie oznacza, że chcemy je wystawiać na widok publiczny, żeby mówiły o swojej krzywdzie. A jednocześnie mamy świadomość, że poznanie relacji Zranionych budzi wrażliwość na ten rodzaj krzywdy. Jako osoby wspierające Skrzywdzonych, poznajemy ich ból, emocje, trudności. Przygotowane przez nas rozważania drogi krzyżowej są odbiciem tych spotkań ze Zranionymi. Mamy nadzieję, że dzięki nim także inni będą mogli poznać ich bliżej i być bardziej wrażliwymi na ich krzywdę – wyjaśnia ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

fot. pixabay/artbykleiton

Materiały do wykorzystania duszpasterskiego w Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym znajdują się na stronie: wspolnotazezranionymi.pl/dmis2024/. Oprócz rozważań drogi krzyżowej znajdują się tam również: przygotowane przez Osobę Skrzywdzoną wprowadzenie do liturgii i modlitwa wiernych oraz propozycja homilii, której autorem jest ks. Jarosław Klimczyk CRL, duszpasterz osób skrzywdzonych. 

WYBRANE FRAGMENTY DROGI KRZYŻOWEJ

„Ja dźwigam ciężar krzywdy, ale inni też nie radzą sobie z brzemieniem wykorzystania seksualnego. Nie umieją udźwignąć tego tematu, boją się spotkać z osobą skrzywdzoną, bo nie wiedzą, jak zareagować, gdzie szukać dla niej pomocy…” (stacja 5)

„Dziś my zatrzymujemy się na tej drodze krzyżowej, by spojrzeć w twarz osobom skrzywdzonym, dostrzec w nich umęczonego Chrystusa. By poprzez modlitwę, ten gest miłości i solidarności mogło zajaśnieć ich prawdziwe piękno, którego krzywda nie zabrała, a jedynie przysłoniła.” (stacja 6)

„Naucz nas, Panie, być dobrymi samarytanami, którzy nie przejdą obok Zranionego, nie zauważając go. Daj nam serca wrażliwe, które znajdą sposób, by opatrzyć jego rany. Zalać je winem pomocy, które zdezynfekuje bolące miejsca i polać oliwą modlitwy, która ukoi zranienie duchowe.” (stacja 10)

„Nie ufasz nikomu, a przecież tak bardzo potrzebny byłby teraz ktoś obok. By cię wysłuchał, wsparł dobrym słowem, poradził, udzielił informacji, co dalej. By wyjął gwoździe, które cię unieruchamiają. Byś znalazł miejsce, w którym na nowo poczujesz się bezpiecznie.” (stacja 13)

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze