Fot. svetlanasokolova/freepik.com

19 lutego Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich

Tegoroczny Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich przypadający w pierwszy piątek Wielkiego Postu -19 lutego 2021 r., będzie przeżywany pod hasłem „Wspólnota ze Zranionymi”. Inicjatywa jest odpowiedzią Konferencji Episkopatu Polski na apel papieża Franciszka.

„Skrzywdzeni mają prawo liczyć na to, że na długiej i trudnej drodze zdrowienia nie zabraknie im także duchowego wsparcia całej wspólnoty Kościoła” – podkreśla delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak w informacji przekazanej.

Z inicjatywy prymasa Polski zostały opracowane materiały duszpasterskie „Modlitwa zranionego Kościoła”. Stanowią one pomoc w przeżyciu pierwszego piątku Wielkiego Postu we wszystkich wspólnotach parafialnych w Polsce, oraz modą posłużyć w innych sytuacjach, które wymagają podjęcia wspólnej pokuty oraz modlitwy wynagradzającej.

W opracowanych materiałach znajdują się m.in. rozważania Drogi Krzyżowej, rozważania różańcowe oraz intencje do koronki do Bożego Miłosierdzia.

>>> O roli kobiet w Kościele i modelu „odciążenia proboszcza” 

„Mam nadzieje?, że przygotowane na 2021 rok materiały duszpasterskie +Wspólnota ze Zranionymi+ pomogą w podjęciu pokornej modlitwy i szczerej pokuty w pierwszy piątek Wielkiego Postu we wszystkich diecezjach, zgromadzeniach zakonnych i wspólnotach parafialnych w Polsce” – zaznacza delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Zachęcił jednocześnie do włączenia się w solidarną modlitwę i podjęcie postu oraz innych czynów pokutnych w pierwszy piątek Wielkiego Postu.

„Ufam, że takie solidarne działanie przyczyni się do rozbudzenia naszych sumień i wrażliwości, a także przemiany świadomości wszystkich członków Kościoła, tak aby każdy z zaangażowaniem robił wszystko, co w jego mocy, by nasza wspólnota była bezpiecznym domem dla dzieci i młodzieży” – dodał abp Polak.

Fot. cathopic.com

„Rozważania tegorocznej Drogi Krzyżowej zostały przygotowane zarówno przez osoby, które doświadczyły dramatu wykorzystania seksualnego, jak i przez różne osoby i środowiska, które wspierają osoby pokrzywdzone” – poinformował kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Nawiązując do słów papieża Franciszka z „Listu do Ludu Bożego” zaznaczył, że „jesteśmy Kościołem i cokolwiek dzieje się w naszej wspólnocie, jest naszą sprawą. Tak jak dramat przeżywany we wspólnym domu, w jednej rodzinie, w jednym organizmie”.

We współpracy z duszpasterzami osób pokrzywdzonych i Fundacją Świętego Józefa KEP powstała też strona internetowa wspolnotazezranionymi.pl. Znajdują się tam materiały pomocne w towarzyszeniu skrzywdzonym i animowaniu wrażliwości we wspólnotach na ten problem. Są tam także dane kontaktowe do duszpasterzy osób pokrzywdzonych.

„Strona będzie się rozwijać, planujemy w niedługim czasie uzupełnić ją o możliwość dodawania intencji, a z drugiej strony zgłaszania grup i parafii, które podejmą się w ciągu roku modlitwy za osoby skrzywdzone” – zapowiedział ks. Studnicki. „Chcemy, by osoby skrzywdzone czuły duchowe wsparcie całej wspólnoty Kościoła przez cały czas” – wyjaśnił kierownik Biura Delegata KEP.

W archikatedrze warszawskiej nabożeństwu Drogi Krzyżowej w intencji osób wykorzystanych seksualnie w pierwszy piątek Wielkiego Postu będzie przewodniczył bp Michał Janocha.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze