Finlandia: hakerzy zablokowali ogrzewanie w inteligentnych budynkach

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Hakerzy wykorzystali atak typu rozproszona odmowa usługi (DDOS), by zablokować system ogrzewania oraz dostawę ciepłej wody w dwóch inteligentnych apartamentowcach w mieście Lappeenranta we wschodniej Finlandii – podaje we wtorek „Forbes”.

Atak DDOS spowodował, że system informatyczny zresetował się, a następnie zawiesił. Na szczęście dla mieszkańców w Lappeenranta nie było zbyt zimno, a firma zarządzająca budynkami Valtia zdołała szybko zlikwidować problem – pisze „Forbes”.

Fińska agencja regulująca rynek komunikacji Ficora potwierdziła, że reakcja inteligentnych systemów w budynkach była wywołana „działalnością przestępczą”.

Agencja zastrzegła jednak, że domy w liczącym 60 tys. mieszkańców mieście nie były prawdziwym celem ataków; ponadto prawdziwy cel prawdopodobnie nie znajdował się nawet w Finlandii.

„Według naszych informacji systemy te nie były w tym przypadku celem ataków, które wymierzone były w jakieś podmioty europejskie” – powiedział ekspert Ficory ds. bezpieczeństwa sieci Jarkko Saarimaki.

Jak pisze „Forbes”, jest bardzo prawdopodobne, że atak na niewielki system w miasteczku na głębokich peryferiach Finlandii był jedynie testem możliwości hakerów, a ich ostatecznym celem może się okazać znacznie większy kompleks zarządzany przez zamożną firmę, która być może będzie skłonna się opłacić hakerom, by przywrócić działanie takich funkcji jak ogrzewanie budynku.

Finlandia: hakerzy zablokowali ogrzewanie w inteligentnych budynkach
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze