papież

Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

25 marca prezentacja adhortacji nt. młodzieży i powołania

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Podczas wizyty w Loreto 25 marca br. papież Franciszek zawierzy Maryi treść adhortacji posynodalnej poświęconej tematyce młodzieży, wiary i rozeznawaniu powołania. Informację podał pełniący obowiązki szefa Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Alessandro Gisotti.

Papieska pielgrzymka do Loreto, która odbędzie się w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca, rozpocznie się o godz. 8.00 rano, kiedy papież odleci helikopterem z Ogrodów Watykańskich. Do Loreto przybędzie ok. godz. 9.00 i wyląduje w pobliżu młodzieżowego centrum im. św. Jana Pawła II. Tam zostanie przyjęty przez prałata Loreto abp Fabia Dal Cin, prezydenta regionu Marche, prefekta Ankony i burmistrza Loreto.

O 9.30 papież przybędzie autem do loretańskiego sanktuarium Świętego Domku, gdzie zostanie powitany m.in. przez rektora bazyliki, ks. Vicenzo. o godz. 9.45 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem Ojca Świętego, na zakończenie której podpisze on posynodalną adhortację – list do młodych. Następnie papież spotka się z ojcami kapucynami, osobami chorymi i wygłosi przemówienie. Na zakończenie uroczystości odmówi modlitwę Anioł Pański i uda się na obiad z biskupami. O 14.30 opuści sanktuarium i uda się w stronę lądowiska, skąd odleci do Rzymu.

Loreto odwiedzali także poprzedni papieże. Św. Jan XXIII odwiedził sanktuarium 4 października 1962 r., zawierzając wstawiennictwu Maryi obrady rozpoczynającego się II Soboru Watykańskiego. Ta wizyta była historyczną także dlatego, że po raz pierwszy od ok. 100 lat papież udał się z oficjalną wizytą poza Rzym.

Z kolei św. Jan Paweł II odwiedził region Marche aż 12 razy. W Loreto brał udział m.in. w Europejskim Forum Młodzieży we wrześniu 1995 r. Tam też odbył swoją ostatnią, 250. pielgrzymkę 5 września 2004 r. Sanktuarium odwiedzał też papież Benedykt XVI: w dniach 1-2 września 2007 r. z okazji krajowego forum włoskiej młodzieży oraz 4 października 2012 r. w 50-lecie wizyty św. Jana XXIII.

Zobacz także
Wasze komentarze