epa05699983 A handout photo made available by Syrian Arab News Agency shows Syrian policemen and citizens inspecting the site where a terrorist car bomb attack took place near the Municipal Stadium at Jableh city, in Lattakia province, Syria, 05 January 2017. 11 citizens where killed and 35 injured people were also admitted in the hospital. SANA reported that the bombing took place on the outskirts of al-Amara neighborhood which is crowded with people and cars. EPA/SANA HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

60 zabitych w zamachu w syryjskiej wiosce koło Al-Bab

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Do 60 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych piątkowego zamachu bombowego w wiosce koło miasta Al-Bab na północy Syrii – podała turecka agencja prasowa Anatolia. Większość zabitych to cywile, którzy czekali w kolejce przed biurem służb bezpieczeństwa.

Do ataku przyznało się Państwo Islamskie (IS).

Zamach z wykorzystaniem samochodu pułapki miał miejsce w Susian, około 8 km na północny zachód od Al-Bab. Do wybuchu doszło przed biurem służb bezpieczeństwa, gdzie zgromadzili się cywile. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka twierdzi, że w budynku wydawane były pozwolenia na powrót do Al-Bab, które w czwartek zostało odbite z rąk dżihadystów z IS przez rebeliantów wspieranych przez Turcję.

Premier Turcji Binali Yildirim poinformował, że poza ofiarami cywilnymi wśród zabitych było co najmniej sześciu rebeliantów. Dodał, że kilka godzin po zamachu w Susian doszło do wybuchu na południe od Al-Bab. Tam zginęło dwóch tureckich żołnierzy. Ogółem w działaniach zbrojnych na terytorium Syrii zginęło od sierpnia 70 żołnierzy z Turcji.

Dzień wcześniej w wyniku eksplozji miny zginęło w Al-Bab kilku rebeliantów – podało Obserwatorium. Do wybuchu doszło w trakcie oczyszczania z min dzielnic miasta.

Al-Bab uznawane było za ostatni bastion IS w północno-zachodniej części Syrii. Wspólna ofensywa tureckiego wojska i syryjskich rebeliantów mająca na celu odbicie tego miasta rozpoczęła się w grudniu 2016 roku.

Po zdobyciu Al-Bab tureckie siły ostrzelały pozycje IS w sąsiedniej miejscowości Tadef. Obszary na południe od niego są już zajmowane przez syryjską armię rządową i jej sojuszników.

Jednostki tureckie uczestniczą w ofensywie po stronie syryjskiej opozycji zbrojnej w ramach operacji „Tarcza Eufratu” prowadzonej przeciwko dżihadystom i oddziałom kurdyjskim w prowincji Aleppo. Operacja rozpoczęła się w sierpniu 2016 roku.

Al-Bab znajduje się około 40 km na południe od granicy tureckiej.

Fot. PAP/EPA/SANA HANDOUT 

60 zabitych w zamachu w syryjskiej wiosce koło Al-Bab
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze