Fot. pixabay

3 marca Dniem Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich

W pierwszy piątek Wielkiego Postu, 3 marca Kościół w Polsce po raz pierwszy obchodzić będzie Dzień Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne. Towarzyszyć mu będą Drogi Krzyżowe sprawowane w tej intencji w katedrach bądź seminariach duchownych w poszczególnych diecezjach.

Decyzja o organizacji Dnia Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne zapadła na ubiegłorocznym, jesiennym zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski – w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, jaki w tej sprawie skierował on do krajowych konferencji biskupich 30 czerwca 2015 r.

„Te grzeszne i zbrodnicze czyny głęboko nas wszystkich zawstydzają i upokarzają. Obrażają Boga i wyrządzają wielką krzywdę niewinnemu człowiekowi oraz podważają zaufanie do Kościoła” – napisał bp Piotra Libera do duchownych diecezji płockiej, zapraszając ich na Drogę Krzyżową do katedry w piątek 3 marca o godz. 17, której w ten intencji będzie przewodniczyć.

„Niosąc razem z Chrystusem krzyż, będziemy prosić Miłosiernego Pana o dar przebaczenia tych strasznych grzechów. Naszą serdeczną modlitwą szczególnie obejmiemy ofiary nadużyć i wszystkich, których z tego powodu dotknęło cierpienie” – wyjaśnia bp Libera.

„Nadzieją na przyszłość jest dla nas miłosierdzie i Boża sprawiedliwość, ale także pełne determinacji kroczenie drogą oczyszczenia Kościoła, której drogowskazem są słowa „zero tolerancji” w tej dziedzinie” – dodaje.

Z kolei ks. Adam Żak SJ, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży z ramienia KEP, wyjaśnia, że przygotowywany Dzień Modlitwy i Pokuty „jest formą współodczuwania, bycia w jedności przez Kościół w Polsce z całym Kościołem powszechnym i jego pasterzami, poczynając od Jana Pawła II; jest to też ważny gest współodczuwania i solidarności z ofiarami tych przestępstw, istotny moment stanięcia w prawdzie przez ludzi Kościoła i przyjęcia tej diagnozy jaką papieże nam wskazali”.

Zdaniem Jezuity są dwa najistotniejsze elementy tej papieskiej diagnozy formułowanej przez Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, a pozostaje ona wciąż aktualna. Pierwszym są czyny, „które miały miejsce i których się nie da wymazać, a drugim elementem było często niewłaściwe działanie przełożonych kościelnych, poprzez ukrywanie, a nie rozwiązywanie problemu”.

Ks. Żak dodaje, że są przygotowywane materiały, które pomogą w organizacji Dróg Krzyżowych 3 marca, jakie zostaną przekazane zainteresowanym księżom biskupom.

Sama idea zorganizowania Dnia Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne, została wysunięta w lutym 2015 r. przez członków powołanej wówczas przez Ojca Świętego – Papieskiej Komisji na rzecz Ochrony Nieletnich. W jej skład powołana została także była polska premier i b. ambasador przy Stolicy Apostolskiej, prof. Hanna Suchocka. Papież przyjął tę ideę, a 30 czerwca 2015 r. zwrócił się z apelem do krajowych konferencji biskupich o zorganizowanie takiego Dnia w poszczególnych krajach. Dni Modlitwy i Pokuty odbyły się już w wielu krajach w ubiegłym roku, a Konferencja Episkopatu Polski, na wniosek Prezydium postanowiła zorganizować go w pierwszy piątek tegorocznego Wielkiego Postu, czyli 3 marca.

W Polsce pierwsze nabożeństwo pokutne za grzechy wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży przez duchownych odbyło się 20 czerwca w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, na rok wcześniej, zanim zaapelował o to papież Franciszek. Uczestniczyli w nim m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, biskup opolski Andrzej Czaja, oraz krakowski biskup pomocniczy Grzegorz Ryś. Inicjatorem tego nabożeństwa był ks. Adam Żak, a towarzyszyło ono międzynarodowej konferencji: „Jak rozumieć i odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w Kościele”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze