fot. mat. prasowe

3 oscarowe nominacje dla „Zimnej Wojny”

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
„Zimna wojna” z trzema nominacjami do Oscara. Film Pawła Pawlikowskiego, który od kilku miesięcy zachwyca międzynarodową krytykę i publiczność prestiżowych festiwali, ma szansę na statuetkę w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Paweł Pawlikowski został nominowany w kategorii najlepszy reżyser a autor zdjęć, Łukasz Żal, nominowany został w kategorii najlepsze zdjęcia.

„Zimna Wojna” już przechodzi do historii – to pierwszy polski film, który zdobył aż 3 nominacje do tych nagród. Łukasz Żal za zdjęcia był nominowany także do m.in. prestiżowej nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (ASC Award). Pawlikowski został za reżyserię filmu został nagrodzony także w Cannes. Filmowiec jest już laureatem Oscara za „Idę”.

fot. mat. prasowe

Nominacje ogłosili aktorka Tracee Ellis Ross oraz aktor, reżyser i scenarzysta Kumail Nanjiani. Film Pawlikowskiego zdobył najwięcej zeszłorocznych Europejskich Nagród Filmowych. Polsko-brytyjsko-francuska koprodukcja została Europejskim Filmem 2018 roku. Paweł Pawlikowski otrzymał statuetki w kategoriach: Europejski Reżyser 2018 oraz Europejski Scenarzysta 2018. Jarosław Kamiński doceniony został za montaż. Joanna Kulig za rolę Zuli została Europejską Aktorką 2018. Dziś, przytaczaliśmy wypowiedź Joanny Kulig, odtwórczyni głównej roli kobiecej w tym filmie. W rozmowie z „Tygodnikiem Powszechnym” mówiła ona o swojej religijności i doświadczeniu wspólnoty Kościoła.

Boże więzy miłości. O „Zimnej wojnie” raz jeszcze

Oprócz „Zimnej Wojny” w kategorii filmów nieanglojęzczycnych nominowane zostały także takie tytuły: :Kafarnaum”, „Roma”, „Manbiki Kazoku” oraz „Werk ohne Autor”. Faworytami tego rozdania Oscarów są właśnie meksykańska „Roma” i „Faworyta”. Oba filmy zebrały po 10 nominacji, w tym w najważniejszych kategoriach – dla najlepszego filmu, za najlepszą reżyserię i najlepszy scenariusz oryginalny. „Roma” dodatkowo walczy o statuetkę w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Laureatów Oscarów, najbardziej prestiżowych nagród świata filmowego, poznamy 24 lutego. W tym roku nagrody zostaną przyznane po raz 91.

Zobacz także
Wasze komentarze