fot. pexels.com

30. Forum Szkół Katolickich – gościem specjalnym kard. Sarah

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dyrektorzy i nauczyciele szkół katolickich z całej Polski uczestniczą od wczoraj w dwudniowym 30. Forum Szkół Katolickich na Jasnej Górze. Gościem specjalnym wydarzenia jest kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Mottem przewodnim tegorocznego Forum Szkół Katolickich są słowa św. Jana Pawła II, które wypowiedział w Żywcu w 1995 r.: „Chrześcijanin jest powołany do tego, ażeby dawać świadectwo o Chrystusie, Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym. W ten sposób buduje się Kościół”. Spotkanie jest okazją do dziękczynienia Panu Bogu za 25 lat istnienia Rady Szkół Katolickich.

Kard. Sarah będzie przewodniczył w piątek mszy św. w jęz. łacińskim w bazylice Jasnogórskiej oraz wygłosi dwie konferencje zatytułowane: „Kościół – kryzys i odnowa” oraz „Misja katolickiego wychowawcy”. Za to wczoraj dla uczestników spotkania wykład pt. „Wychowanie jako aspekt świadectwa – perspektywa biblijna” wygłosił ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Uczestnikom forum towarzyszą księża biskupi: bp Marek Mendyk, asystent Rady Szkół Katolickich oraz bp Stanisław Napierała, były wieloletni asystent RSK, który podzieli się swoimi wspomnieniami i refleksjami na temat 25 lat istnienia Rady Szkół Katolickich.

>>> Hiszpania: szkoły katolickie chronią dzieci przed wykorzystaniem seksualnym

Rada Szkół Katolickich zrzesza wszystkie szkoły katolickie w Polsce. Została ona powołana do życia w 1994 roku przez 269. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Jest kościelną jednostką organizacyjną o zasięgu ogólnopolskim, posiada osobowość prawną kościelną i cywilną. Działa w oparciu o Statut. Pracami Rady kieruje Zarząd, na czele którego stoi przewodniczący. Jego kandydatura jest każdorazowo zatwierdzana przez Konferencję Episkopatu Polski.

>>> Japonia: nowa cesarzowa absolwentką katolickiej szkoły

Rada Szkół Katolickich wspiera szkoły oraz ich organa założycielskie w zachowaniu katolickiej tożsamości i rozwijaniu działalności. Co roku organizuje Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich, Forum Młodzieży, konferencje, szkolenia i kursy dla dyrektorów szkół i nauczycieli, a także konferencje dla przedstawicieli organów prowadzących szkoły. Asystentem Rady Szkół Katolickich jest obecnie bp Marek Mendyk. Przewodniczącym Rady jest ks. Zenon Latawiec SDB. 

Zobacz także
Wasze komentarze