Zdjęcie: Figura Św. Michała Archanioła, fot. domena publiczna

Pogromca złego ducha. Jego imię znaczy: „Któż jak Bóg”

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Jeżeli w życiu człowieka nie ma Boga to jest chaos, nic nie jest na swoim miejscu, wszystko jest wywrócone, nie ma normalności – mówił bp Stanisław Napierała, który przewodniczył sumie odpustowej w kościele pw. św. Michała Archanioła w Cieszynie.

 

Biskup kaliski senior poświęcił odnowiony ołtarz boczny Najświętszej Maryi Panny i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. W homilii pierwszy biskup kaliski wskazał, że św. Michał Archanioł to niezwykły święty, który w niebie prowadził walkę ze złymi duchami. – Są aniołowie, którymi Bóg posługuje się w dziele zbawienia ludzkości całego świata, nazywamy ich archaniołami. Jednym z nich jest właśnie Michał Archanioł. Jego imię znaczy „Któż jak Bóg” – powiedział celebrans.

>>> 4 objawienia świętego Michała Archanioła
Podkreślał, że zły duch ciągle zwodzi ludzkość. – Teraz tutaj na ziemi dokonuje się walka, znowu jest Michał Archanioł i jest szatan i jest to zmaganie, ale ono nie tyle wyraża się w imieniu Michała Archanioła „Któż jak Bóg”, tylko w krzyku „jest Bóg”. Ta pokusa, która zawładnęła ludźmi zmierza do tego, żeby ogłosić, że nie ma Boga, że Bóg nie istnieje. Wielu ludzi deklaruje się jako niewierzący. Oni w swoim działaniu tak postępują jakby zajmowali miejsce Boga – ubolewał kaznodzieja.

>>> Moc archaniołów: kult św. Michała Archanioła

Zaznaczył, że ludzie niewierzący oświadczają, że nie ma żadnych praw moralnych i przykazań, które pochodziłyby od Boga, które obowiązywałyby człowieka i wytyczały kierunek życia, bo Boga nie ma, a za to jest prawo stanowione przez ludzi. – Jeżeli nie ma norm moralnych, wtedy każdy postępuje w tej dziedzinie moralnej jak chce i dochodzi do różnych konfliktów, miłość zostaje zastąpiona nienawiścią, są spory, walki, kłótnie. Jeżeli Boga nie ma to jest chaos, nic nie jest na swoim miejscu, wszystko jest wywrócone, nie ma normalności – mówił biskup kaliski senior.

fot. Pixabay

Zachęcał parafian, a zwłaszcza młodzież, aby zawsze w swoim życiu kierowali się Bożymi przykazaniami i normami moralnymi. – Jest Bóg, są przykazania, są normy i jest moralność. Niech św. Michał Archanioł zawsze wam towarzyszy w tym programie jaki ma wpisany w swoje imię. „Któż jak Bóg” to zakłada, że „jest Bóg”. Na pewno znajdziecie się w takiej sytuacji, że ktoś będzie bluźnił przeciw Bogu, tak jak teraz niektórzy obnoszą się swoją postawą niewierzących i publicznie manifestują siejąc zamęt i chaos, pamiętajcie, że jesteście z parafii, gdzie św. Michał Archanioł jest patronem – akcentował bp Napierała. Podczas uroczystości bp Stanisław Napierała w imieniu biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka wręczył Srebrny Pierścień Św. Józefa Genowefie i Zbigniewowi Kisińskim, którzy przyczynili się do odnowienia bocznego ołtarza Najświętszej Maryi Panny.

>>> Akt poświęcenia się świętemu Michałowi Archaniołowi to ochrona przed szatanem

Zdjęcie: kościół p.w. Michała Archanioła w Cieszynie, fot. Wikipedia

Pierwszy kościół w Cieszynie został zbudowany w 2. połowie XV w i stanowił świątynię filialną parafii Goszcz. W 2. połowie XVII w. był on już znacznie zniszczony i na jego miejscu przed 1697 r. zbudowana została nowa murowana świątynia, która była konsekrowana w 1966 r. Ołtarz główny pochodzi z 1661 r. Przeniesiono go do Cieszyna – wraz z dwoma ołtarzami bocznymi – z kościoła Świętego Krzyża we Wrocławiu. W centrum ołtarza umieszczony jest obraz św. Michała Archanioła, a w zwieńczeniu znajduje się obraz św. Józefa z Dzieciątkiem. W kościele są dwa ołtarze boczne z 2. połowy XVII w. z rzeźbą Matki Bożej i płaskorzeźbą św. Jana Chrzciciela z 1499 r. Od 2017 r. proboszczem parafii jest ks. Przemysław Hęciak.

Zobacz także
Wasze komentarze