fot. cathopic

300 lat od śmierci twórcy Gorzkich Żali

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Mława w diecezji płockiej obchodzi 300. rocznicę śmierci ks. Wawrzyńca Stanisława Benika – twórcy nabożeństwa Gorzkich Żali. Ks. Benik mieszkał i pracował w tym mieście. Zaplanowano koncerty i sympozjum dla dorosłych oraz grę edukacyjną dla młodego pokolenia.

Z inicjatywami dotyczącymi 300. rocznicy śmierci ks. Wawrzyńca Stanisław Benika (1674-1720) wystąpiło Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej w Mławie. W planach są m.in. koncerty muzyczne. Dla dzieci i młodzieży przygotowano escape room, dzięki któremu młody odbiorca mógł poznać strukturę nabożeństwa Gorzkich Żali oraz postać samego autora. Planowane jest też sympozjum poświęcone ks. Benikowi. Główna uroczystość rocznicowa odbędzie się w Mławie 4 października. Mszy św. z tej okazji będzie przewodniczył biskup płocki Piotr Libera.

fot. cathopic

Misjonarz autorem pasyjnego nabożeństwa

Z towarzystwem przy jubileuszu współpracuje parafia św. Stanisława BM w Mławie, gdzie pracował ks. Benik oraz Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej „Musicum” w Płocku. – Gorzkie Żale autorstwa ks. Benika nadały pasyjny charakter Wielkiemu Postowi. Nie ma lepszego miejsca do uhonorowania tej postaci niż Mława, gdzie misjonarz pracował do śmierci 23 kwietnia 1720 r. i gdzie został pochowany – mówi ks. Marcin Sadowski, dyrektor „Musicum”.

>>> Gorzkie Żale – jeszcze nabożeństwo czy już koncert muzyki sakralnej?

Zaznacza też, że Gorzkie Żale były bardzo popularne w przeszłości i do dziś są odprawiane w każdej parafii. Wiele osób nie wyobraża sobie bez nich Wielkiego Postu. – Najpiękniejsza część poświęcona Matce Bożej oddaje ból Maryi patrzącej na cierpiącego Syna. To nabożeństwo miało wpływ na ukształtowanie się takiego charakteru Wielkiego Postu jaki znamy – podkreśla duszpasterz.

fot. cathopic

Gorzkie Żale to nabożeństwo rdzennie polskie. Nie powstało w diecezji płockiej – ks. Benik przygotował je, kiedy pracował w Warszawie, w 1707 r., w kościele św. Krzyża. Pierwowzór został wykonany w 1698 r. – była to przeróbka łacińskiej pasji „Fasciculus myrrhae” z 1697 r. Później ks. Benik został przeniesiony do Mławy w diecezji płockiej, gdzie Misjonarze św. Wincentego a Paulo podjęli pracę duszpasterską na terenie parafii św. Stanisława BM. Ks. Benik od 1713 r. był proboszczem mławskiej parafii, tam też, prawdopodobnie w marcu 1713 r., Gorzkie Żale zabrzmiały w diecezji płockiej po raz pierwszy.

Przeczytaj też >>> Czy da się polubić Gorzkie żale?

Zobacz także
Wasze komentarze