fot: Gazeta Lubuska

300 tys zł na katedrę

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Radni sejmiku województwa lubuskiego – bez głosu sprzeciwu – zdecydowali o wsparciu zabezpieczenia uszkodzonej w pożarze katedry w Gorzowie Wielkopolskim. Zdecydowano o tym w piątek na Nadzwyczajnej Sesji Sejmiku.

– Dziękuję radnym, że mimo przerwy wakacyjnej znaleźli czas na pracę, a także strażakom i wszystkim, którzy uratowali katedrę w Gorzowie, symbol naszego regionu lubuskiego – powiedziała marszałek Elżbieta Anna Polak. W sesji uczestniczyło 21 radnych a także liczni goście, przedstawiciele konserwatora zabytków, urzędu miasta i Kościoła.

– Ekspertyzy wykazały, że konstruktorzy muszą postawić rusztowanie we wnętrzu wieży, aby mieć możliwość wejścia na pułap nad zegarem i przekonać się, jak wygląda konstrukcja. Jak wynika z dostępnych zdjęć jest ona całkowicie spalona. Czy uda się uzupełnić zniszczone elementy, czy trzeba będzie wieże rozebrać, tego jeszcze nie wiemy – powiedział ks. Wojciech Jurek, dyrektor ekonomiczny diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. – Na pewno trzeba będzie ustawić rusztowanie zewnętrzne i podjąć próbę zdjęcia latarni, a następnie całego hełmu. Dziękuję za wsparcie, ale jak się okazuje sam wydatek zabezpieczenia wieży, nie mówiąc o remoncie, będzie zdecydowanie większy – dodał.

 – Chcę powiedzieć o emocjach, które towarzyszą parafianom. Z konieczności spotykamy się w innych parafiach, odczuwamy duchowy brak tej świątyni. To nie tylko strata materialna, ale także duchowa – mówił ks. Kobus.

Pożar w wieży katedry pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wielkopolskim wybuchł 1-go lipca. Tymczasowo ściągnięto iglicę i hełm. Pomoc w odudowie zapowiedziała już między innymi katedra w Płocku. Akcja nosi hasło „Katedra-Katedrze”. Zbiórka pieniędzy odbędzie się w najbliższą niedzielę (9-go lipca). / (fot: Gazeta Lubuska)

300 tys zł na katedrę
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze