Logo Franciszkańskiego Spotkania Młodych

35. Franciszkańskie Spotkanie Młodych po przerwie pandemicznej znowu stacjonarnie

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią do Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla wraca Franciszkańskie Spotkanie Młodych, najstarsze w Polsce wydarzenie o charakterze religijnym dla młodzieży. Będzie to jego 35. edycja. Rozpocznie się 24 lipca pod hasłem „Istnienie”.

FSM to wakacyjna forma rekolekcji przeżywanych w duchu franciszkańskim. Franciszkańskie Spotkanie Młodych (FSM) to wydarzenie o charakterze religijnym, najstarsze tego typu w Polsce. Organizuje je krakowska prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię zakonu braci mniejszych konwentualnych (franciszkanów). Odbywa się nieprzerwanie od 1988 r. w sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla, zazwyczaj w ostatnim pełnym tygodniu lipca. Przez ostatnich kilka lat spotkania odbywały się pod hasłami m.in: „Wolność”, „Zwycięstwo”, „Odnalezieni”, „Perspektywa”, „Tchnienie”.

Po dwóch latach

W związku z pandemią spotkania przez dwa lata odbywały się online. W tym roku uczestnicy znów będą mogli przybyć do Kalwarii Pacławskiej.

„Bardzo cieszymy się, że po dwóch latach przerwy w końcu możemy zaprosić młodych ludzi na Kalwarię Pacławską, bardzo za nimi tęskniliśmy. Wierzymy, że przed nami wspaniały czas. Razem z młodzieżą, która spędzi tydzień na kalwaryjskim wzgórzu, chcemy na nowo odkrywać bliskość Boga i żywy, pełny radości Kościół, który wspólnie tworzymy” – zauważyła rzeczniczka Franciszkańskiego Spotkania Młodych Karolina Bonk.

>>> Kalwaria Pacławska: Od niedzieli 32. Franciszkańskie Spotkanie Młodych

Dodała, że podobnie jak w latach poprzednich na tegoroczny FSM zaproszeni zostali goście i zespoły. Wśród nich będzie m.in. jeden z najbardziej znanych w Polsce szefów kuchni, autor i prezenter programów telewizyjnych i książek kulinarnych Karol Okrasa; ewangelizatorzy, założyciele Fundacji „SOWINSKY” Maja i Krzysztof Sowińscy; podróżnik, ewangelizator Maciej Kozłowski prowadzący bloga „Z Bogiem Ziomek”; student teologii, ewangelizator, lider Wspólnota Hesed Tymoteusz Filar, a także Teatr Lilia oraz zespoły: owca, hiphipowe Muode Koty oraz coroczny bywalec FSM – zespół Fioretti, tworzony od ponad 50 lat przez braci franciszkanów z Krakowa.

Co, jeśli nie widzę celu życia?

Każdemu FSM towarzyszy temat przewodni. Tegorocznym hasłem jest „Istnienie„. Dyrektor FSM o. Marcin Drąg wyjaśnił, że w tym roku w czasie spotkania uczestnicy będą się wspólnie zastanawiać nad sensem istnienia każdego człowieka, źródłem i celem jego życia.

„Czy człowiek zawsze jest chciany? Czy nasze życie ma znaczenie dla innych? Czy jest jeden cel naszego życia czy też jest ich wiele? Co, jeśli tego celu i sensu nie widzę? Podczas lipcowego spotkania wspólnie poszukamy odpowiedzi na te i wiele innych pytań” – wyjawił o. Drąg.

Przypomniał, że każdego dnia FSM odbywa się nabożeństwo. W tym roku w czasie każdego nabożeństwa uczestnicy będą rozważać symbolikę jednego drzewa występującego na kartach Pisma Świętego.

Logo Franciszkańskiego Spotkania Młodych

„Dlaczego drzewo? Wybraliśmy je jako symbol 35. Franciszkańskiego Spotkania Młodych – ukazuje życie, istnienie, zbawienie” – zwrócił uwagę dyr. FSM. 35. FSM rozpocznie się w niedzielę 24 lipca tradycyjnie wieczorną mszą św. o godz. 18.00. Tego wieczoru odbędzie się również koncert zespołu Muode Koty.

Sakramenty, spotkania i warsztaty

Program trwającego tydzień FSM przewiduje spotkania z gośćmi, jak zwykle msze św., nabożeństwa, całodobową adorację Najświętszego Sakramentu, spowiedź, rozgrywki sportowe, koncerty. Stałym punktami programu są także prowadzone przez animatorów spotkania w grupach, które mają na celu spersonalizowanie kontaktu z każdym uczestnikiem oraz otwarcie się na nowe osoby.

Rzeczniczka FSM zwróciła uwagę, że obok tradycyjnych wydarzeń odbywających się w czasie FSM w programie znajdą się też nowości. Będą to warsztaty z rożnych dziedzin i obszarów m.in.: artystyczne, rękodzielnicze, z zakresu duchowości i rozwoju osobistego, a nawet psychologii.

FSM zakończy się 30 lipca, jak zawsze w sobotę, poranną mszą św. Uczestnicy przybywają do Kalwarii Pacławskiej z różnych stron Polski. Bonk podała, że każdego roku na wydarzenie przyjeżdżało około tysiąc osób z całej Polski, głównie w wieku 15-30 lat.

Na FSM panują warunki biwakowe. Uczestnicy śpią zazwyczaj w namiotach, dlatego chętni do udziału w spotkaniu powinni przywieźć namiot, karimatę, śpiwór i inne przedmioty niezbędne w biwakowych warunkach. Na miejscu są toalety, umywalnie i prysznice. Można korzystać z taniego wyżywienia w Domu Pielgrzyma.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze