37-tygodniowa modlitwa – przygotowanie do 40. rocznicy śmierci ks. Popiełuszki

28 lutego, czyli w rocznicę odprawionej przez ks. Jerzego Popiełuszkę pierwszej mszy za ojczyznę rozpocznie się 37-tygodniowy program obchodów 40. rocznicy śmierci kapelana Solidarności (ksiądz Jerzy został zamordowany 19 października 1984 roku). W programie obchodów są konferencje naukowe, koncerty, wystawy, ale przede wszystkim spotkania modlitewne. Modlitwa przy grobie ks. Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu rozpoczynać się będą codziennie o godz. 21:00.

W związku z przypadającą w tym roku 40. rocznicą śmierci ks. Popiełuszki zawiązał się Społeczny Komitet Upamiętnienia 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. W jego skład weszli m.in. członkowie rodziny księdza, historycy, pracownicy instytucji kultury, artyści i członkowie NSZZ „Solidarność”. Komitet stworzył stronę internetową www.popieluszko.net.pl. Zostaną na niej umieszczone informacje o wydarzeniach związanych z ks. Popiełuszką, które z okazji rocznicy odbywać się będą w całym kraju.

Obchody rozpoczną się 28 lutego (w rocznicę odprawionej przez księdza Popiełuszkę w 1982 roku pierwszej mszy za ojczyznę), a zakończą 3 listopada (w rocznicę pogrzebu księdza).

>>> Ksiądz Jerzy Popiełuszko – błogosławiony znany na całym świecie

 Kościół pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, fot. PAP/Mateusz Marek

W Warszawie, podczas konferencji prasowej zapowiadającej obchody, przewodniczący komitetu Paweł Kęska podkreślił, że celem komitetu jest sprawienie, by historia życia księdza i jego nauczania była znana jak najszerszej grupie osób. Uczestniczący w konferencji metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz dodał, że fundamentem obchodów powinna być modlitwa (wspólnotowa i indywidualna).

Kard. Nycz podziękował Społecznemu Komitetowi, który zawiązał się wokół sanktuarium „by uczcić i wydobyć duchowe przesłanie z pięknego życia ks. Popiełuszki”. Podkreślił też, jak ważne jest w tym kontekście właściwe akcentowanie podstawowych wymiarów życia kapłana, tak, by widać było aktualność tej postaci. – Jako człowiek, jako ksiądz posłany do duszpasterstwa pielęgniarek i robotników, potrafił pokazywać piękno wiary katolickiej i wynikający z tej wiary system wartości i norm moralnych. Potrafił przekazać, że jest to propozycja, którą Kościół a przez Kościół Chrystus daje człowiekowi i światu, z tym ważnym zastrzeżeniem: „jeśli chcesz” – mówił kard. Nycz.

Codzienna modlitwa

– Oddał siebie Panu Bogu i ludziom, służąc tym, którzy byli najbardziej poszkodowani i pozbawieni głosu. Współczesnemu człowiekowi może powiedzieć to samo – jeśli doświadczamy niepokojów, trzeba powrócić do Pana Boga, żyć uczciwie i godnie – mówił ks. dr Marcin Brzeziński, kustosz Sanktuarium Błogosławionego Księdza Popiełuszki. Zwrócił uwagę na znaczenie drogi duchowej w przeżywaniu 40 rocznicy śmierci Błogosławionego. – Trzeba zacząć od przemiany własnych serc – powiedział. Dlatego też kustosz Sanktuarium zaprosił do rozpoczynającej się już 28 lutego codziennej modlitwy przy grobie ks. Jerzego (rozpoczynać się będzie o godz. 21:00, przez 37 tygodni, które nawiązują do 37 lat jego życia).

kard. Kazimierz Nycz, fot. PAP/Tomasz Gzell

Miejsce narodzin ks. Jerzego

Z kolei o działaniach fundacji „Dobro” im. ks. Popiełuszki powiedział jej prezes, Marek Popiełuszko, bratanek Księdza. Przypomniał, że powstała ona w 2015 roku, by zaopiekować się m.in. miejscem narodzin ks. Jerzego (w Okopach na Podlasiu). Marek Popiełuszko poinformował też o działaniach podejmowanych przez Fundację w tym roku, m.in. o uroczystościach 7 i 8 września w Okopach i Suchowoli w związku z rocznicą narodzin ks. Popiełuszki. Przed domem, w którym urodził się i wychowywał młody Jerzy Popiełuszko zostanie wtedy odprawiona msza święta.

O działaniach podejmowanych przez różne instytucje, które włączyły się w obchody 40. rocznicy śmierci ks. Jerzego mówili też ich przedstawiciele – Adam Lewandowski z IPN, dr Piotr Kopszak (dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej) oraz Grzegorz Szczecina z Polskiego Radia.

fot. Maciej Kluczka/Misyjne Drogi

Głos zabrała też 18-letnia Emilia Partyka, reprezentująca Młodzież Księdza Jerzego, grupę powstałą wokół Muzeum i Sanktuarium. Emilia Partyka angażuje się w projekt, który ma przybliżyć ks. Jerzego młodym – będą to warsztaty prowadzone w różnych szkołach na terenie całej Polski.

„O wolność od lęku i nienawiści”

Najważniejsza w tym czasie – co podkreślili wszyscy uczestnicy konferencji – będzie modlitwa. Wśród wydarzeń religijnych zaplanowano m.in. Drogę Krzyżową Ludzi Pracy (która w Wielki Piątek przejdzie ulicami Warszawy) i Ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasną Górę we wrześniu 2024 r. Na duchowy wymiar obchodów złoży się także stworzony przez komitet program modlitwy „O wolność od lęku i nienawiści”, połączonej z refleksją nad nauczaniem ks. Popiełuszki. Przeznaczony jest on dla wspólnot parafialnych i religijnych.

Sutanna, w której zginął bł. ks. Jerzy Popiełuszko, fot. PAP/Piotr Nowak

Jego uczestnicy będą modlić się codziennie przez 37 tygodni tekstem modlitwy za wstawiennictwem błogosławionego, raz w tygodniu przeczytają fragment jego nauczania, podejmą postanowienie wyrzeczenia się „złych słów, ocen, obmowy, agresji wobec bliźnich i siebie samego” przez co najmniej jeden dzień w tygodniu, a także postarają się zrobić coś dobrego dla osób w potrzebie.

Program modlitewny rozpocznie się 28 lutego. Teksty modlitwy i litanii za wstawiennictwem ks. Popiełuszki, fragmenty jego nauczania i inne materiały są dostępne pod adresem: https://popieluszko.net.pl/40rocznica/.

Godność, miłość, sprawiedliwość i prawda

–  Ks. Popiełuszko swoim życiem dawał świadectwo wartościom wynikającym z wiary: godności człowieka, miłości, sprawiedliwości społecznej i prawdy. Świat współczesny, który do tej godności przywiązuje wielką wagę i stanowi rozmaite prawa, które tej godności bronią, gdyby chciał wrócić do ich źródła, zobaczyłby, że ks. Jerzy Popiełuszko te wartości zawsze promował. W tym kontekście nauczanie ks. Popiełuszki jest wciąż aktualna” – mówił. Kard. Nycz zaznaczył, że kiedy kapelan Solidarności organizował masowe msze święte, stając w obronie godności robotników, pielęgniarek czy innych grup zawodowych, motywowała go wiara, za którą ostatecznie oddał życie. – Czy my jesteśmy dziś gotowi dawać świadectwo wiary tak jak on” – pytał metropolita warszawski.

fot. Andrzej Iwański, Praca pochodna: TharonXX – Ten plik jest fragmentem innego pliku: Popieluszko Europena (02).jpg, commons.wikimedia

Ksiądz Jerzy Popiełuszko od 1980 r. był duszpasterzem Solidarności i ludzi pracy. W czasie stanu wojennego odprawiał comiesięczne msze święte za ojczyznę, gromadzące wokół kościoła św. Stanisława Kostki (na warszawskim Żoliborzu) wielotysięczne tłumy. Występował w obronie internowanych, za co prześladowała Służba Bezpieczeństwa.

Ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jego ciało wrzucili do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. w Warszawie. Msza pogrzebowa zgromadziła – według różnych szacunków – do miliona osób.

Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył ks. Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności. Warszawska parafia św. Stanisława Kostki jest głównym miejscem kultu błogosławionego.

Galeria (7 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze