Fot. pixabay.com

381 ton Dobra

381 ton artykułów spożywczych trafi do najbardziej potrzebujących jeszcze przed świętami Wielkiej Nocy dzięki Wielkanocnej Zbiórce Żywności – poinformowali przedstawiciele Federacji Polskich Banków Żywności.

Zbiórka odbyła się w ubiegły weekend w 2,5 tys. sklepów w całej Polsce. Łącznie w wydarzeniu brało udział ponad 33 tys. wolontariuszy stacjonujących w 400 miastach. „Tegoroczny wynik wspomnianych działań znacząco przewyższa rezultaty ubiegłorocznej zbiórki. W 2018 r. w ramach akcji udało się zgromadzić 358 ton żywności. Do tej edycji zbiórki przyłączyły się 24 banki żywności zrzeszone w Federacji Polskich Banków Żywności” – informują organizatorzy w swoim komunikacie.

Pomoc żywnościowa trafi m.in. do osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, samotnych rodziców i do dzieci. „W naszym kraju żyje około 1,6 mln takich ludzi, a dla wielu z nich pusty talerz stanowi przykrą codzienność. Banki żywności już w tym tygodniu rozpoczęły przekazywanie żywności” – napisali autorzy.

„Sukces tegorocznej zbiórki bardzo nas cieszy. Naszą misją od wielu lat jest przekazywanie jedzenia potrzebującym. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie pomoc darczyńców. Te 381 ton zebranych artykułów spożywczych to setki tysięcy drobnych gestów życzliwości i zrozumienia wobec trudnej sytuacji innych ludzi, które składają się na realną pomoc” – podkreślił cytowany w komunikacie prezes Federacji Polskich Banków Żywności Marek Borowski.

Fot. pixabay.com


Wielkanocna Zbiórka Żywności ma charakter lokalny. Zorganizowały ją 24 banki żywności zrzeszone w Federacji Polskich Banków Żywności. Objęła prawie wszystkie województwa.

Podczas zbiórki wolontariusze zachęcali do kupowania produktów takich, jak: olej, mąka, cukier, makaron, ryż, konserwy czy słodycze. Następnie produkty ze zbiórki zostały przetransportowane do magazynów, gdzie są obecnie liczone, sortowane i pakowane w paczki. Stamtąd zostaną przekazane do lokalnych organizacji pomocowych. Dzięki temu osoby potrzebujące otrzymają wsparcie jeszcze przed świętami.

Federacja Polskich Banków Żywności jest organizacją pożytku publicznego. Jej misją od 20 lat jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności i niedożywieniu w Polsce. Zrzesza 31 banków żywności wyspecjalizowanych w pozyskiwaniu, transportowaniu i dystrybucji produktów żywnościowych. Dzięki codziennym działaniom na masową skalę organizacja dociera z pomocą żywnościową do blisko 2 mln najbardziej potrzebujących osób, za pośrednictwem 4 tys. współpracujących z nią organizacji pozarządowych i instytucji pomocowych.

Idea banków żywności zrodziła się w latach 60. XX wieku w USA z potrzeby zagospodarowania nadwyżek wyrobów spożywczych. W Europie pierwsze banki żywności powstały w latach 80. Pierwszy w Polsce powstał w 1993 r. z inicjatywy Jacka Kuronia przy fundacji Pomoc Społeczna SOS.

Również Caritas zorganizowała przed świętami zbiórkę żywności „TAK. Pomagam!”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze