fot. unsplash

4 na 10 Polaków docenia przytulanie bliskich bardziej niż przed pandemią [SONDAŻ]

Ponad połowa Polaków jest wdzięczna za zdrowie najbliższych i posiadanie rodziny, a 38% odkryło większą radość w chodzeniu na piechotę. Spontaniczne podróże i wyjście do restauracji to najczęściej wskazywane aktywności, za którymi tęsknimy. Blisko połowa Polaków przyznaje, że obecnie częściej niż przed pandemią ogląda seriale lub filmy w domu. Natomiast co czwarty Polak częściej uczy się też nowych umiejętności.

Tęsknimy za podróżami i restauracjami, jesteśmy wdzięczni za zdrowie najbliższych i posiadanie rodziny, a czas wolny spędzamy oglądając filmy i seriale, a czasami nawet ucząc się nowych umiejętności. Taki obraz Polaków wyłania się z badania „Pandemiczna codzienność a wartości i priorytety” przeprowadzonego przez platformę FREE NOW. Badanie przeprowadzono wśród mieszkańców największych miast w Polsce i Europie.

Celem badania FREE NOW było sprawdzenie jak ponad roczna izolacja związana z koronawirusem zmieniła nas wszystkich: za czym tęsknimy, za co jesteśmy wdzięczni, co doceniamy bardziej, jak spędzamy czas i przemieszczamy się obecnie.

„Nasze badanie potwierdziło, że pozytywnymi wypadkowymi okoliczności związanych z pandemią, są między innymi większa wrażliwość na zdrowie bliskich i własne, docenienie możliwości okazywania bliskim czułości, a także czerpanie radości z tak naturalnej czynności jaką jest chodzenie pieszo. Jednak restrykcje, z którymi mamy do czynienia w całej Europie, wytworzyły szczególnie tęsknotę za swobodnym podróżowaniem i odwiedzeniem restauracji bez obostrzeń. Te ograniczenia w bezpośredni sposób wpłynęły też na sposób przemieszczania się po mieście” – mówi Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający FREE NOW w Polsce.

>>> Sondaż: 40 proc. Polaków więcej myśli o sensie życia, tylko 7 proc. częściej się modli

Fot. pixabay

Za co dziękujemy, co doceniamy

Pandemia wpłynęła niewątpliwie na nasze priorytety i wartości. Zdrowie najbliższych jest wskazywane przez aż 67% Polaków jako wartość, za którą jesteśmy wdzięczni. Ponad połowa z nas jest wdzięczna za posiadanie rodziny (57%) i własne zdrowie (51%). Natomiast 47% wskazuje w tym kontekście posiadanie pracy.

W ostatnim czasie doceniliśmy też okazywanie czułości i możliwość przytulenia swoich bliskich, co potwierdza aż 41% badanych. Wskazali oni, że ta czynność teraz sprawia im większą radość. 37% z nas docenia natomiast wspólne posiłki z rodziną. Co ciekawe, aż 38% Polaków odkryło radość w „robieniu kroków”, czyli w chodzeniu na piechotę.

Fot. unsplash

Za czym tęsknimy?

Najbardziej wyczekiwaną aktywnością dla niemal co piątego Polaka jest spontaniczne podróżowanie. W dalszej kolejności wskazywana jest możliwość odwiedzenia restauracji bez obostrzeń (12%), a także wyjście do kina (11%) lub na siłownię (10%). Natomiast dla 1 na 10 Polaków to spotkanie się ze starszymi członkami rodziny bez obaw o zarażenie ich jest czymś, za czym najbardziej tęsknią. Aktywności, za którymi tęskni najmniejsza część Polaków, to przebywanie wśród współpracowników (3%), randkowanie (2%) i SPA lub zabiegi kosmetyczne (1%).

Badanie FREE NOW objęło również mieszkańców miast z innych 8 krajów europejskich. Wykazało, że Europejczycy wskazują jako ważne lub wyczekiwane te same wartości i aktywności co Polacy, jednak w różnym natężeniu. Dla przykładu, aż 7 na 10 Irlandczyków jest szczególnie wdzięcznych za posiadanie pracy. Nawet 1 Hiszpanów i tyle samo Portugalczyków, tęskni najbardziej za spotkaniem z seniorami rodziny. Natomiast dla aż 30% Francuzów to wyjście do restauracji jest najbardziej wytęsknioną aktywnością.

>>> Sondaż: 35 proc. Polaków ma pozytywny stosunek do Kościoła, a 32 proc. negatywny

Fot. unsplash

Czas wolny i mobilność

Silna rekomendacja pozostania w domu i izolacji zmieniła istotnie sposób spędzania czasu wolnego. Co drugi badany Polak przyznaje, że w wolnym czasie ogląda telewizję lub seriale częściej niż przed pandemią. Spory odsetek badanych wolny czas poświęca także na rozwój własny. Częściej niż przed pandemią czytamy książki (34%), uprawiamy sport w domu (27%) i uczymy się nowych umiejętności (24%). Aż 35% z nas przyznaje też, że więcej czasu poświęca obecnie na kontakt z bliskimi online. Prawie 6 na 10 badanych rzadziej odwiedza swoich bliskich w ich domach lub gości ich u siebie.

Ograniczone możliwości wyjścia na miasto lub podróżowania, praca zdalna, a także zalecenie ograniczenia kontaktów z ludźmi są przyczynami zmian w naszych zrachowaniach. W porównaniu z innymi formami mobilności, transport indywidualny i chodzenie stały się popularniejsze w czasach pandemii. 4 na 10 mieszkańców polskich miast rzadziej korzysta z komunikacji miejskiej. Co piąty badany rzadziej niż wcześniej zamawia taksówkę. Aż 30% częściej przemieszcza się chodząc, a 27% przesiadło się do własnego auta.

„Wraz z powrotem do normalności, wierzymy, że współdzielony transport będzie znów najczęściej wybieranym środkiem przemieszczania się przez mieszkańców miast, bo jest on bardziej wydajny, wygodny i ekologiczny. Jako platforma mobilności oferująca głównie przejazdy taxi, dokładamy wszelkich starań by zapewniać bezpieczeństwo, m.in. wyposażając auta w przesłony ochronne, ale też wspieramy mieszkańców w ich codziennych potrzebach. Jedną z nich stają się teraz szczepienia, dlatego oferujemy zwrot kosztów przejazdów do punktów szczepień dla wszystkich, którzy się im obecnie poddają” – mówi Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający FREE NOW w Polsce.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze