Ponad 4 miliony uchodźców wojennych z Ukrainy w Unii Europejskiej
Niemal 4,2 miliony wojennych uchodźców z Ukrainy przebywa w krajach Unii Europejskiej (UE) z tymczasowym statusem ochrony. Poinformował o tym 6 października europejski urząd statystyczny Eurostat publikując stan danych na dzień 31 sierpnia. Największa grupa, 1,18 mln osób, znalazła schronienie w Niemczech. W porównaniu z końcem lipca było to prawie 22 000 więcej, co stanowi wzrost o 1,9 procent. W całej UE, po niewielkim spadku w lutym, liczba ta nadal rosła.
Podstawą są tzw. wytyczne w sprawie masowego napływu, które zostały zastosowane po raz pierwszy w marcu 2022 roku. Przyznają one pobyt bez konieczności ubiegania się o azyl obywatelom spoza UE przesiedlonym w wyniku rosyjskiej wojny agresyjnej. Dane gromadzone przez Eurostat od sierpnia 2022 roku wykazują, że w Niemczech liczba przyjętych osób stale rośnie. Z drugiej strony w Polsce, która w niektórych okresach udzieliła schronienia prawie 1,4 mln. przesiedleńców, liczba ta spadła do 957 000.
>>> Estonia: Rosjanie ostrzelali konwój dostarczający pomoc w Ukrainie; zginęło dwoje dzieci
Oba kraje przyjmują łącznie połowę wszystkich uchodźców z Ukrainy: Niemcy 28 procent, Polska 23 procent. W porównaniu z liczbą ludności, najwięcej przesiedleńców (33,7 na 1000 mieszkańców) przyjęły Czechy, a następnie Polska (26,2), Bułgaria (25,6) i Litwa (25,3). W Niemczech wskaźnik ten wynosi 13,3 przesiedleńców wojennych na 1000 mieszkańców. Średnia UE wynosi 9,3.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |