Wielki Post – szansa na zmianę

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Nie wszystkie postanowienia są dobre. Dlatego na Wielki Post proponujemy Wam takie, które pomogą lepiej przeżyć ten czas.

Adoptuj duchowo misjonarza
Środowiska katolickie w czasie Wielkiego Postu proponują wiele inicjatyw, które mają pomóc lepiej przeżyć okres oczekiwania na Święta Wielkanocne. Ważne jest również to, aby nasze postanowienia służyły dobru. Dlatego powstał pomysł duchowej adopcji misjonarza. Można się włączyć do akcji na stronie internetowej www.misjonarznapost.pl. Nie chodzi o wielkie wyrzeczenia – wystarczy odrobina dobrej woli, aby wspierać pracę 2007 polskich misjonarzy w 97 krajach świata. Krótka codzienna modlitwa wystarczy, aby dać im świadomość, że ich los jest nam bliski.

Ofiaruj cierpienie
Cierpienie samo w sobie jest złe. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Da się jednak wyprowadzić z niego duchowe dobro, pod warunkiem że będziemy je ofiarowywać w konkretnej intencji. Wystarczy krótka modlitwa: Panie Boże, ofiaruję Ci moje cierpienia fizyczne i udręki duchowe, w intencji… O tym, że cierpienie ma zbawczą moc, pisał m. in. Jan Paweł II w liście apostolskim „Salvifici doloris”. „Modlitwą i cierpieniem więcej zbawisz dusz aniżeli misjonarz przez same tylko nauki i kazania” (Dz. 1767) – mówił Pan Jezus św. Faustynie.

Odmawiaj brewiarz
Osoby duchowne mają obowiązek modlić się brewiarzem. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w tę modlitwę włączali się również świeccy. To wspaniała forma kontaktu z Bogiem. Brewiarz może kupić przez Internet lub w katolickiej księgarni. Możesz też pobrać aplikację na swój telefon – to najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Więcej o modlitwie brewiarzowej możesz przeczytać tutaj.

Daj sobie czas na myślenie
W okresie Wielkiego Postu najważniejsze jest myślenie, znalezienie czasu na chwilę głębszej refleksji. Czytaj Pismo Święte, Bóg z pewnością chce ci coś powiedzieć. Musisz tylko otworzyć się na Jego Słowo. Uświadom sobie, że Jezus przyszedł na świat po to, aby oddać za ciebie życie. Jeśli naprawdę w to uwierzysz, w twoim życiu może się wszystko zmienić. Nie poddawaj się zniechęceniom, poszukaj odpowiedzi na dręczące cię pytania, porozmawiaj z jakimś księdzem, pójdź do spowiedzi. Daj sobie czas na zmianę.

Niech lewa ręka nie wie, co czyni prawa
Podarowałeś komuś coś bezinteresownie tak, żeby nawet nie podejrzewał, że może to być od ciebie? Jeśli nie, to spróbuj! Walcz ze swoją pychą. Wielki Post to najlepszy moment, żeby spróbować. Jest mnóstwo akcji, które mogą pomóc ci znaleźć sposób na jałmużnę. Możesz też znaleźć własną formę niesienia pomocy lub zrobienia miłej niespodzianki. Ważne, żebyś zrobił to w ciszy, bez oklasków i podziwu.

 

Wielki Post – szansa na zmianę
5 (83.81%) 21 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze