Watykan: papież Franciszek podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra (foto. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)

5 ważnych cytatów z nowej adhortacji papieża Franciszka

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W poniedziałek ukazała się najnowsza adhortacja papieża Franciszka „Gaudete et Exsultate”, czyli „Cieszcie się i radujcie”. Wybraliśmy dla Was pięć cytatów, które z całą pewnością warto znać!

Świętość nie jest tylko dla katolików

Świętość jest najpiękniejszym obliczem Kościoła. Ale także poza Kościołem katolickim, w bardzo różnych środowiskach, Duch wzbudza „znaki swojej obecności, które pomagają samym uczniom Chrystusa”. Ponadto św. Jan Paweł II przypomniał nam, że „Świadectwo dawane Chrystusowi aż do przelania krwi, stało się wspólnym dziedzictwem zarówno katolików, jak prawosławnych, anglikanów i protestantów” (Gaudete et Exsultate, n. 9)

Świętość nie tylko dla duchownych

Aby być świętymi, nie trzeba być biskupami, kapłanami, zakonnikami ani zakonnicami. Często mamy pokusę, aby sądzić, że świętość jest zarezerwowana tylko dla tych, którzy mają możliwość oddalenia się od zwykłych zajęć, aby poświęcać wiele czasu modlitwie. Ale tak nie jest. Wszyscy jesteśmy powołani, by być świętymi, żyjąc z miłością i dając swe świadectwo w codziennych zajęciach, tam, gdzie każdy się znajduje. (Gaudete et Exsultate, n. 14)

Ucieczka w utrapieniu

Gdy okoliczności nas przytłaczają, zawsze możemy uciec się do tej kotwicy, jaką jest modlitwa błagalna, która prowadzi nas, byśmy na nowo znaleźli się w rękach Boga i blisko źródła pokoju: „O nic się już zbytnio nie troskajcie, ale w każdej sprawie wasze prośby przedstawiajcie Bogu w modlitwie i błaganiu z dziękczynieniem! A pokój Boży, który przewyższa wszelki umysł, będzie strzegł waszych serc” (Flp 4, 6-7). (Gaudete et Exsultate, n. 114)

Uświęcanie drogą wspólnoty

Jeśli jesteśmy wyizolowani, bardzo trudno nam walczyć z własną pożądliwością, z zasadzkami i pokusami diabła oraz egoistycznego świata. Uwodzi nas bombardowanie tak wielkie, że, jeśli jesteśmy zbyt samotni, ulegamy mu, łatwo tracąc poczucie rzeczywistości i wewnętrzną jasność. (Gaudete et Exsultate, n. 140)

Rozeznanie

Jak rozpoznać, czy coś pochodzi od Ducha Świętego, czy pochodzi z ducha tego świata lub z ducha diabła? Jedynym sposobem jest rozeznanie, które wymaga nie tylko dobrej zdolności rozumowania lub zdrowego rozsądku, ale jest także darem, o który należy prosić. Jeśli z ufnością prosimy o niego Ducha Świętego, a jednocześnie staramy się pielęgnować go poprzez modlitwę, refleksję, czytanie i dobrą radę, z pewnością możemy wzrastać w tej zdolności duchowej. (Gaudete et Exsultate, n. 166)

5 ważnych cytatów z nowej adhortacji papieża Franciszka
4 (66.67%) 3 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze