Fot. Justyna Zacharek/ Biuro Prasowe Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Rolnicy i myśliwi u Matki Bożej Licheńskiej [+GALERIA]

Swoje intencje do domu Matki Bożej Licheńskiej w IV niedzielę Wielkiego Postu przynieśli wielkopolscy rolnicy i myśliwi z Polskiego Związku Łowieckiego. Grupy z pocztami sztandarowymi i flagami Polski wzięły udział w głównej Mszy Świętej.

– Przybyli zjednoczeni do tronu Matki Bożej, by prosić w sprawach ważnych dla nas wszystkich – podkreślił ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz sanktuarium, który przewodniczył południowej Mszy Świętej. Zwrócił uwagę zebranych na to, że rolnicy, którzy aktualnie protestują na polskich drogach, nie robią tego w swoich interesach. Sprawy rolnictwa i naszej Ojczyzny to sprawy wszystkich Polaków.

Mszę Świętą koncelebrował m.in. ks. kan. Mirosław Dereszewski, kapelan okręgu konińskiego Polskiego Związku Łowieckiego. Podczas liturgii modlono się w intencji rolników, prosząc, by ich praca była odpowiednio uznawana i szanowana. W przypadający 10 marca Dzień Mężczyzn modlono się także w intencji młodzieńców i panów, polecając ich opiece Matki Bożej Licheńskiej i prosząc, by byli odważnymi świadkami Jezusa we współczesnym świecie.

>>> Licheń. Niedziela Chrztu Pańskiego w licheńskim sanktuarium [+GALERIA]

W homilii ksiądz Homoncik podkreślał, że inicjatywa wspólnej modlitwy jest zaproszeniem, by tworzyć wspólnotę serc zjednoczoną w wołaniu do Boga. – W Niedzielę Laetare Kościół zaprasza do radości z obfitości dóbr nadprzyrodzonych, łask płynących z Chrztu i Eucharystii, którymi obdarza swe dzieci. Wielki Post jest zaproszeniem do zatrzymania się i zasłuchania. Unikamy dotknięcia swojego serca. Wchodzimy w sprawy globalne, chcemy zmieniać rzeczywistość świata, Europy, ojczyzny ale własne serca mamy zamknięte – mówił ksiądz kustosz. Zachęcał, by wyjść ze swojej duchowej ciemności, patrząc na ukrzyżowanego Chrystusa. Przypomniał, że Matkę Bożą w Licheniu czci się jako Bolesną Królową Polski, a jej bolesność dotyczy także naszych codziennych spraw.

Tuż przed Mszą, a także na jej zakończenie, w największej polskiej świątyni zabrzmiał sygnał grany na rogu myśliwskim.  – Rolnicy zaprosili nas, byśmy ich wspierali podczas dzisiejszej Mszy. Modlimy się za pozytywne zakończenie strajków. Jako myśliwi modlimy się też w intencji naszych zwierzchników, Ministerstwa Klimatu i Środowiska – wyjaśnił Artur Tomicki, myśliwy z Lichenia Starego. – Chcielibyśmy, by społeczeństwo zauważyło nas, myśliwych z właściwej strony, dostrzegło, że dbamy o przyrodę – podkreślał.

>>> Licheń: 600 lat odpustu ku czci św. Doroty [+GALERIA]

– Modlimy się w intencji Polski. Dla rolników jako Polaków najważniejsze są hasła: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Chcemy przypomnieć, że jesteśmy jedną rodziną i nie walczymy za czyjeś polityczne cele, ale za naszą Ojczyznę – wyjaśnił Józef Nowicki, rolnik, jeden z organizatorów wydarzenia.

Za tydzień, w niedzielę, podczas Mszy św. o godz. 12.00 w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbędzie się Dzień Osób z Zespołem Downa. Podczas głównej Mszy św. zostaną pobłogosławione i rozdane dzieciom baranki wielkanocne. Także po południowej Mszy odbędzie się koncert pieśni pasyjnych w wykonaniu Chóru Bazyliki Licheńskiej „Stabat Mater”.

>>> Licheń: otoczeni miłością dziadków [+GALERIA]

Galeria (7 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze