Przesłanie z Ukrainy: krzyż Chrystusa jest sztandarem zwycięstwa
O znaczeniu wiary w czasach wojny mówił w niedzielę 7 kwietnia, która w Kościołach wschodnich jest obchodzona jako trzecia niedziela Wielkiego Postu, mówił zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) abp Światosław Szewczuk. Przewodniczył on Boskiej Liturgii w katedrze Patriarchalnej Zmartwychwstania Pańskiego w Kijowie. Uczestniczył w niej także biskup Augsburga, Bertram Meier odpowiedzialny w episkopacie Niemiec za relacje z innymi Kościołami lokalnymi.
„Dziś Chrystus mówi nam: czerpcie ze źródła nieśmiertelności na waszą drogę do zwycięstwa! Do nas, którzy codziennie cierpimy z powodu ataków rakietowych i bomb, Chrystus mówi: przyjdźcie do mnie wszyscy, a ja was pokrzepię! To dzisiaj zraniony i ukrzyżowany Bóg mówi do zranionych synów i córek Ukrainy: przyjdźcie do mnie wszyscy, bo przez moje rany zostaniecie dziś uzdrowieni!” – stwierdził kaznodzieja. Zachęcił do spojrzenia na wydarzenia współczesne w perspektywie wędrówki ludu Bożego przez pustynię, gdzie sam Pan go pożywia i prowadzi do zwycięstwa. Przypomniał, iż w Chrystusie ukrzyżowanym uczymy się, że potęga chwały Bożej objawia się w tym, że Bóg jest miłością!. „Dopiero na krzyżu poznajemy w pełni Boga, do naśladowania którego wzywa nas dziś Kościół” – podkreślił.
„Dlatego dzisiaj my, wierzący chrześcijanie, biorąc nasz krzyż nie jako smutną akceptację własnego cierpienia i męki, ale jako tajemnicę naszej niezłomności, podążamy za naszym ukrzyżowanym Zbawicielem, który podąża ku zmartwychwstaniu. To my, chrześcijanie trzeciego tysiąclecia, czujemy, że nawet gdy pożegnamy się z naszym ludzkim życiem, będziemy nadal żyć, ponieważ to życie jest zapewnione przez naszego Pana i Zbawiciela, od którego płynie nasza moc do życia i życia wiecznego. To my, chrześcijanie trzeciego tysiąclecia, mówimy dziś światu: nie wstydzimy się Ukrzyżowanego – wielbimy Go, bo On jest tajemnicą naszego zwycięstwa” – powiedział zwierzchnik UKGK.
„Dziś Pan przypomina nam, że krzyż Chrystusa jest sztandarem zwycięstwa, symbolem walki narodowowyzwoleńczej pokoleń Ukraińców. Pamiętajmy, że brzozowy krzyż był symbolem naszych Strzelców Siczowych. Niemal przy każdej parafii mamy symboliczne mogiły poświęcone bojownikom o wolność Ukrainy, zwieńczone brzozowymi krzyżami” – przypomniał swym rodakom arcybiskup większy kijowsko-halicki. Przyznał, że dzisiaj Ukraińcy doświadczają poważnych prób, ale właśnie z krzyża czerpią swą siłę. „Nie wstydzimy się ukrzyżowanego Zbawiciela i Jego świętego krzyża. Dlatego dzisiaj mówimy: „Wielbimy krzyż Twój, Panie, i wysławiamy Twoje święte zmartwychwstanie…” – stwierdził zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |