hejt mobbing bullying dziewczynka

Fot. pexels

600 sióstr i 1100 świeckich w stowarzyszeniu „Talitha Kum”. Ratują dzieci przed handlem ludźmi

Amerykańskie środki przekazu i portal Yahoo USA przedstawiły dokonania i osiągnięcia „Talitha Kum” – organizacji katolickiej, walczącej z handlem ludźmi, a zwłaszcza dziećmi.

Badania w tej dziedzinie pokazują, że 60% ofiar w samych tylko Stanach Zjednoczonych to dzieci. Najczęściej uciekły z domów i już w ciągu pierwszych 72 godzinach są nagabywane przez różnych stręczycieli.

Znaleziona na ulicy

Jeden z opisanych przypadków dotyczy 15-letniej Leslie King, która uciekła z domu w stanie Michigan. Zainteresował się nią starszy człowiek, który – jak się potem okazało – był stręczycielem i który m.in. zmuszał ją do prostytucji. „Powiedzieli mi, że jeśli ucieknę lub jeśli zgłoszę się na policję, to zabiją moich rodziców i rodzeństwo, pokroją moje ciało i rozrzucą je po całym stanie Michigan” – wyznała dziewczyna.

Gdy pewnego razu w poszukiwaniu klientów przechadzała się po ulicy Division Avenue w Grand Rapids, podeszła do niej osoba, która też się nią zainteresowała, ale w zupełnie inny sposób. Była to siostra Francetta wraz z kilkoma towarzyszącymi jej osobami. Spróbowała nawiązać z nią i z innymi młodymi prostytutkami kontakt. „Modliły się też, ale ja nie chciałam początkowo z nimi rozmawiać” – wspominała King. Powiedziała, że nie mogła już tak dalej żyć i usiłowała popełnić samobójstwo. Sięgnęła wówczas do swojej torebki i na jej dnie znalazła niespodziewanie wizytówkę spotkanej na ulicy siostry zakonnej. Zadzwoniła do niej i od tamtej chwili rozpoczęła jakby nowe życie w utworzonym przez siostry schronisku „Rose Heaven”.

siostra zakonna

Fot. cathopic

Stopniowo King zaczęła współpracować z siostrami a nawet z policją w Grand Rapids, patrolując ulice, które dobrze znała. Podjęła też własną działalność, zakładając organizację „Sacred Beginnig”. W rozmowie z mediami podkreśliła „święty upór” sióstr, które nigdy nie ugięły się w zderzeniu ze stręczycielami.

>>>Współczesne niewolnictwo. Bez łańcuchów i kajdan [MISYJNE DROGI]

„Talitha Kum”

Utworzone w 2009 przez Międzynarodową Unię Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich (UISG) i Międzynarodową Organizację ds. Migracji stowarzyszenie „Talitha Kum” (Międzynarodowa Organizacja Osób Konsekrowanych Przeciwko Handlowi Ludźmi) działa dziś w 80 krajach. Zrzesza 600 sióstr i 1100 świeckich. Na jego czele stoją obecnie włoska siostra Gabriella Bottani. Oraz urodzony w rodzinie polskich emigrantów w USA, a działający w Wielkiej Brytanii bankier i filantrop John Studzinski. Nazwa organizacji pochodzi z języka aramejskiego, znaczy „Dziewczynko, mówię ci: wstań”. Nawiązuje do słów wypowiedzianych przez Pana Jezusa, gdy wskrzesił On zmarłą córkę Jaira (Mk 5, 21-24. 35-43).

>>>Papież o Talitha Kum: awangarda w walce z handlem ludźmi

W zeszłym roku ponad 100 działaczek organizacji przyjął w Watykanie papież Franciszek. Okazją do tego spotkania było rozpoczęcie nowego programu gromadzenia funduszy „Super Nuns”. W przemówieniu do swych gości papież Franciszek podkreślił, że „problemy (te) są najlepiej rozwiązywane wtedy, gdy wyjdzie się na ulice, aby pomagać ofiarom handlu ludźmi”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze