80. urodziny kard. Vegliò. Już nie będzie kardynałem elektorem

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Osiemdziesiąt lat kończy dziś emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących –kard. Antonio Maria Vegliò. Tym samym traci on prawo do udziału w ewentualnym konklawe. Liczba kardynałów-elektorów spadła tym samym do 119.

Kard. Antonio Maria Vegliò urodził się 3 lutego 1938 r. w mieście Macerata Feltria w regionie Marche w środkowych Włoszech. Święcenia kapłańskie przyjął 18 marca 1962 r. w diecezji Pesaro. Przez pewien czas pracował duszpastersko w swej rodzinnej diecezji, po czym w 1968 r. wstąpił do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej. Pracował w papieskich przedstawicielstwa w Peru, na Filipinach i w Senegalu. Po powrocie do Watykanu był w latach 1980-1984 współpracownikiem Rady Spraw Publicznych Kościoła (obecnie Sekcja ds. Stosunków z Państwami w Sekretariacie Stanu), po czym znów wyjechał do pracy w nuncjaturze apostolskiej w Wielkiej Brytanii. 27 lipca 1985 r. Jan Paweł II mianował go pronuncjuszem apostolskim w Papui Nowej Gwinei i na Wyspach Salomona oraz arcybiskupem tytularnym (sakrę przyjął 6 października tegoż roku). 21 października 1989 r. abp Vegliò został pronuncjuszem w Senegalu, na Wyspach Zielonego Przylądka i w Gwinei Bissau, do czego w miesiąc później doszedł urząd delegata apostolskiego w Mauretanii i pronuncjusza w Mali. 2 października 1997 r. papież mianował go nuncjuszem apostolskim w Libanie i Kuwejcie oraz delegatem apostolskim na Półwyspie Arabskim. Na tym stanowisku zastała go nominacja papieska z 11 kwietnia 2001 r. na sekretarza Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, skąd 28 lutego 2009 r. Benedykt XVI awansował go na przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. 18 lutego 2012 r. ten sam papież włączył go do Kolegium Kardynalskiego. Przeszedł na emeryturę 1 stycznia 2017 r. 


Do 6 czerwca 80 lat ukończy kolejnych 5 kardynałów: Włosi Paolo Romeo i Francesco Coccopalmerio, Portugalczyk – Manuel Monteiro de Castro, Wietnamczyk – Pierre (Phêrô) Nguyễn Văn Nhơn oraz 6 czerwca kolejny Włoch – Angelo Amato. Tym samym liczba kardynałów-elektorów spadnie do 114.

80. urodziny kard. Vegliò. Już nie będzie kardynałem elektorem
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze