Fot. EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

Abp Adrian Galbas o pogrzebie Benedykta XVI: w czasie uroczystości wymowne było milczenie będące modlitwą

Niezwykle wymowne w czasie całej uroczystości pogrzebowej papieża Benedykta XVI było milczenie będące modlitwą bez słów – powiedział abp Adrian Galbas, koadiutor archidiecezji katowickiej. Zaznaczył, że papież był dla Kościoła pewnym światłem, któremu można śmiało zaufać.

„Pogrzeb papieża Benedykta XVI był bardzo skromny. Niezwykle wymowne w czasie całej uroczystości było milczenie. Nie była to jednak cisza, która może być głucha i martwa, ale modlitwa bez słów, jak byśmy czuli pewną bezradność wobec tego, co chcielibyśmy powiedzieć” – powiedział po mszy pogrzebowej PAP pallotyn, abp Adrian Galbas, koadiutor archidiecezji katowickiej.

„Papież Benedykt XVI – wcześniej, jako kard. Ratzinger, teolog zawsze prowadził nas do tego centrum, jakim jest Bóg, o którym w zasadzie nie możemy wiele powiedzieć; Możemy jedynie stanąć przed Nim w głębokim zachwycie. Papież świadectwem swojego życia cały czas nas tego uczył, to nam pokazywał” – powiedział duchowny.

pogrzeb Benedykta XVI, EPA/Riccardo Antimiani

Tłumy wiernych

Abp Galbas przyznał, że „był pod wrażeniem ilości osób, które z całego świata przybyły na pogrzeb, wypełniając nie tylko plac Świętego Piotra, ale również całą Via della Conciliazione”.

„W tłumie wiernych bardzo dużo było Włochów, Niemców i Polaków, o czym świadczyły transparenty. We wspólnocie biskupów, obok mnie w czasie liturgii byli np. duchowni z Meksyku. To pokazuje, że cały Kościół dziękował Bogu za dar tego wielkiego człowieka, pasterza, brat w wierze, który zawsze służył Kościołowi” – powiedział abp Galbas.

Przyznał, że bardzo chciał przybyć na tę uroczystości, ponieważ, jak wyznał PAP „nosi w sobie wielką wdzięczność do Boga za papieża Benedykta XVI, za jego jasne prowadzenie”. „Był on geniuszem, który o bardzo trudnych sprawach potrafił mówić prostym a jednocześnie bardzo finezyjnym, pełnym poezji językiem” – powiedział.

>>> Papież Franciszek: Benedykt XVI był świadkiem Ewangelii

Przewrót kopernikański

Przyznał, że niezwykle cenne są dla niego metafory, których używał papież, jak choćby ta, że „jesteśmy wezwani, aby swoim życiu dokonać przewrotu kopernikańskiego, czyli postawić Boga w centrum, aby wokół Niego toczyły się wszystkie inne sprawy, czy np., jeśli źle zapniesz pierwszy guzik, to wszystko jest źle zapięte, czyli wszystko jest w życiu źle wycelowane”.

Zaznaczył, że „postawa papieża Benedykta XVI, jego słowa były prawdziwe i przekonujące, ponieważ uczył tego, w co sam głęboko wierzył, co wypływało z jego osobistego doświadczenia, z jego relacji z Panem Bogiem”. Dzięki temu, jak zaznaczył abp Galbas, „papież-senior był dla Kościoła pewnym światłem, któremu można śmiało zaufać”.

EPA/MASSIMO PERCOSSI

Pokój

Wspomniał, że udało mu się w środę dłużej zatrzymać przy trumnie Benedykta XVI i pomodlić. „Życie stawiało papieża w trudnych, niekiedy bardzo skomplikowanych sytuacjach, a mimo to bił z niego głęboki wewnętrzny pokój i wewnętrzna stanowczość, która wynikała z przekonania, że ten +pierwszy guzik jest dobrze zapięty+” – powiedział arcybiskup. „Jest we mnie radość, że Kościół dostał takiego papieża” – dodał.

>>> Opublikowano testament duchowy Benedykta XVI [TEKST]

Abp Galbas przyznał, że „to, kiedy papież Benedykt XVI zostanie ogłoszony błogosławionym czy świętym, jest decyzją Kościoła”. „Mamy jednak jakieś wewnętrzne przekonanie, że jest on już w domu Ojca, jest w niebie i stamtąd będzie nas wspierał, będzie pomagał Kościołowi a więc każdemu z nas” – podsumował duchowny.

W mszy pogrzebowej Benedykta XVI na placu Świętego Piotra wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób, w tym ponad dwudziestoosobowa grupa biskupów z Polski z przewodniczącym KEP abp. Stanisławem Gądeckim na czele. Znalazła się tam też liczna grupa polskich pielgrzymów. Trumnę papieża złożono w grobie w Grotach Watykańskich w miejscu, gdzie w latach 2005-2011 był pochowany Jan Paweł II. Wcześniej był tam też grób Jana XXIII.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze