fot. PAP/Łukasz Gągulski

Abp Depo podczas mszy dla Polonii: każdy ma miejsce przy Chrystusie i w Chrystusie

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Dzisiaj twarzą Chrystusa jest Eucharystia podkreślił w homilii abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski sprawował dziś na Jasnej Górze mszę św. w intencji Polonii.
 

W homilii arcybiskup Depo, odnosząc się do diagnozy współczesności, określanej czasem post-prawdy, również tej chrześcijańskiej, relatywizowania prawdy i wszelkich wartości, zwrócił uwagę na próby tworzenia antropologii bez Boga, bez odniesień do Chrystusa, do Kościoła.

Abp Wacław Depo

fot. PAP/Waldemar Deska

Za papieżem Benedyktem XVI przestrzegał przed dyktaturą relatywizmu, która „niszczy zaufanie do prawdy objawionej przez Boga, który dał nam dowód przez swojego Syna, który w Ciele i Krwi przyszedł do nas”. – Tymczasem prawda Boża wobec człowieka i świata jest niezmienna w swoim fundamencie, którym jest miłość – podkreślał kaznodzieja. Ta miłość – wyjaśniał dalej duchowny – daje ludziom kierunek i sens życia. To Miłość ukrzyżowana, zmartwychwstała i eucharystyczna. Dzisiaj twarzą Chrystusa jest Eucharystia – zaakcentował abp Depo i wyjaśniał, ze chrześcijanie są usynowieni krwią Jezusowych ran; nie jesteśmy wiec dla Niego bezimienna masą, każdy ma miejsce przy Nim i w Nim – tłumaczył.

Fot. cathopic

Odnosząc się do dzisiejszego czytania z Dziejów Apostolskich i mowy św. Piotra z Pięćdziesiątnicy, metropolita częstochowski przypomniał cztery drogi do prawdziwego życia, którymi są: nawrócenie, przyjęcie chrztu w imię Jezusa, przyjęcie darów Ducha Świętego, współuczestnictwo we wspólnocie Kościoła. Jednocześnie wskazując na postawę Piotra i jego upadek, kiedy, zaparł się Mistrza, kaznodzieja pokazał, że jest to prawda o nas samych, którzy jesteśmy „dramatycznie wolni”.

Przeczytaj też >>> Jan Żaryn o Jasnogórskim Akcie Zawierzenia: Polacy mają kapitał uwierzenia, że Matka Boża interweniuje i wstawia się za nami [NASZA ROZMOWA]

– Dzisiaj jesteśmy może deklarujący, a jutro? Dzisiaj mówimy o głodzie eucharystycznym, obostrzeniach sanitarnych, a jutro? Jak to będzie za rok, po ustaniu tych czy innych zagrożeń? – pytał abp Depo i podkreślił, że „świat mediów nie jest dla nas światem dopełniającym rzeczywistej Obecności Jezusa. Musimy się przebijać przez ciemność wiary do samego Chrystusa. I nasze kościoły nie były , dzięki Bogu, nigdy zamknięte, tak, jak słyszymy o tym w innych krajach. Jak będzie z nami? – wyrażał troskę o przyszłość życia religijnego abp Depo.

fot. PAP/Wojtek Jargiło

Mszę św. z Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego w intencji wszystkich podejmujących w różnych wymiarach służbę dla kraju, za rodaków rozsianych na świecie, by „Polonia była wierna Bogu, jak daje na to dowody od pokoleń”, transmitowała TV Polonia.

Przeczytaj też >>> Bp Galbas: nadzieja nie polega na naiwnym myśleniu, że to, co złe się skończy i będzie dobrze [ROZMOWA]

Zobacz także
Wasze komentarze