fot. Maciej Kluczka

Abp Gądecki dla misyjne.pl: kard. Wyszyński, gdy był za granicą, nigdy nie mówił źle o Polsce

Tuż przed rozpoczęciem uroczystej mszy beatyfikacyjnej w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie abp Stanisław Gądecki spotkał się z dziennikarzami w Centrum Prasowym zlokalizowanym obok świątyni. Przewodniczący KEP podzielił się z dziennikarzami najważniejszymi przemyśleniami w związku z dzisiejszą uroczystością.

Nasz reporter – Maciej Kluczka – zadał arcybiskupowi pytanie o postać Matki Róży Czackiej. W ostatnich tygodniach przed beatyfikacją siłą rzeczy w mediach oraz na konferencjach, wykładach i warsztatach więcej mówiło się o Prymasie Tysiąclecia. Czy jest szansa na to, by historia Matki Róży Czackiej była również tak powszechnie znana jak historia kard. Wyszyńskiego? To historia silnej kobiety, zakonnicy oddanej w służbie bliźnim, która mimo swoich ograniczeń w podwarszawskich Laskach stworzyła dzieło pomocy niewidomym. – Przy całym szacunku dla tej kobiety, która była niezwykłą na swoje czasy, która zbudowała niezwykłe dzieło opieki nad niewidomymi, to nie da się porównywać tych dwóch postaci i wysunąć Matki Róży Czackiej na pierwszy plan. To może być bolesne stwierdzenie dla samych sióstr (ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża – przyp. red.), ale dzieło, które prowadził kard. Wyszyński było nieporównywalnie ważniejsze. On nie ograniczał się do jednego miejsca, ale swoją opieką otaczał całą Polskę – odpowiedział metropolita poznański i przewodniczący KEP.

>>> Papież włączył do grona błogosławionych kard. Stefana Wyszyńskiego i Matkę Elżbietę Czacką

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, fot. Maciej Kluczka

Abp Gądecki przypomniał też wizyty kard. Wyszyńskiego w Rzymie i Watykanie. – Pamiętam, że gdy kardynał pierwszy raz był w Watykanie, na lotnisko Fiumicino zbiegło się, podobne jak dzisiaj, grono dziennikarzy. Oczywiście każdy chciał usłyszeć, co prymas ma do powiedzenia na temat sytuacji politycznej w Polsce. Wtedy ksiądz kardynał opowiedział: „Wolność słowa, wolność milczenia” – wspominał abp Gądecki. – Miał tę zasadę, by za granicą o Polsce nigdy nie wypowiadać się źle. Jakkolwiek oceniał rządy w Polsce (rząd PRL – przyp. red.) i jakkolwiek miał do nich swój osobisty stosunek, to pilnował tego, by nie przenosić tego na arenę międzynarodową – dodał przewodniczący KEP. Zapis całej konferencji prasowej z udziałem przewodniczącego KEP:

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze