Abp Gądecki: każdy profesor jest zobowiązany do wierności prawdzie

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Setna inauguracja roku akademickiego na KUL rozpoczęła się Mszą św. w Archikatedrze Lubelskiej, którą sprawowało ponad 50 biskupów pod przewodnictwem abpa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. 

W Eucharystii wzięli udział liczni biskupi z całej Polski na czele z prymasem abp Wojciechem Polakiem oraz Nuncjuszem Apostolskim w Polsce abp Salvatore Pennacchio, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych oraz rektorzy, profesorowie, pracownicy i studenci wszystkich lubelskich uczelni.

W homilii abp Gądecki wskazał, że celem uniwersytetu katolickiego jest prawda. „Prawda to coś więcej niż wiedza. Celem poznania prawdy jest poznanie dobra. Prawda sprawia, że stajemy się dobrzy” – mówił metropolita poznański. „Każdy profesor jest zobowiązany do wierności prawdzie. W realizacji tego zadania nie krępują go żadne programy, zarządzenia, ani instytucje. Profesor, który postawił sobie jakieś inne cele, ponad prawdą, w sensie moralnym przestaje być profesorem wyższej uczelni, choćby posiadał uprawniające go do tego dyplomy” – powiedział abp Gądecki. „Gdy profesorowie nie odnoszą się do prawdy jako najgłębszej potrzeby własnego intelektu i gdy ta prawda ich nie przemienia, uniwersytet przestaje być uniwersytetem. Jeśli więc zaistnieje taka potrzeba, katolicki uniwersytet powinien mieć odwagę głoszenia prawd niewygodnych, które nie schlebiają opinii publicznej, ale są niezbędne dla obrony autentycznego dobra społeczeństwa” – dodał.

Abp Gądecki podkreślił, że zadaniem wyższej uczelni jest nie tylko poszukiwanie prawdy oraz wierność prawdzie, ale również przekazywanie prawdy. Zaznaczył przy tym, że nie chodzi tylko o prosty przekaz wiedzy, ale „o wdrażanie studenta do myślenia kierowanego przez prawdę”.

„Waszym zadaniem, drodzy profesorowie, jest przekazywanie studentom prawdy, uwrażliwianie na to, by i oni prawdę nie tyko szukali, nie tylko kochali, nie tylko nieśli ją innym, ale całkowicie się jej poddali, tak by ona przez nich działała, by oni przez nią działali. Waszym zadaniem jest zachęcanie studentów do wyruszenia na poszukiwanie prawdy i dobra i piękna, co nie jest niczym innym, jak poszukiwaniem odblasku Boga” – mówił arcybiskup.

Zobacz także
Wasze komentarze