fot. Justyna Nowicka / Misyjne Drogi

Abp Gądecki: Kościół nie może być stroną w konflikcie, powinien budować mosty

Kościół nie może być stroną w konflikcie, winien budować mosty pomiędzy ludźmi. Kościół jest po stronie Ewangelii – powiedział abp Stanisław Gądecki podsumowując dziesięć lat swojej pracy na stanowisku przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

W środę, podczas obrad 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, abp Stanisław Gądecki podsumował dziesięć lat pracy na stanowisku przewodniczącego KEP.

„Podziały, napięcia w społeczeństwie były, są i zawsze będą” – powiedział. „Rolą Kościoła jest głoszenie nauki o miłości, przebaczeniu i pojednaniu, a nie komentowanie pojedynczych incydentów, ponieważ to prowadzi do dalszych podziałów” – powiedział do biskupów abp Gądecki.

>>> Niemiecki biskup: problemem jest, gdy chrześcijanin opowiada się za skrajnościami

abp Stanisław Gądecki, fot. Maciej Kluczka/Misyjne Drogi

Cytowany w komunikacie biura prasowego Episkopatu zaznaczył, że „Kościół nie może być stroną w konflikcie, lecz winien budować mosty pomiędzy ludźmi”. „Kościół nie jest po stronie prawicy, lewicy ani nawet centrum. Kościół jest po stronie Ewangelii” – powiedział abp Gądecki. Zastrzegł, że „nie znaczy to, że Kościół jest obojętny wobec wartości lub antywartości reprezentowanych przez poszczególne partie lub wobec kierunku, w jakim one zdążają”. Powiedział, że w czasie dwóch kadencji „starał się być obecny w mediach w sposób zrównoważony”.

Wśród najtrudniejszych wydarzeń w ciągu dziesięciu lat na stanowisku przewodniczącego KEP abp Gądecki wymienił: pandemię, wojnę na Ukrainie, spotkania z ofiarami pedofilii, czarne marsze i listy: do Patriarchy Cyryla, braterskiej troski ws. niemieckiej „drogi synodalnej” oraz do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec bp. Georga Bätzinga.

Zaznaczył, że najradośniejszym wydarzeniem było przyjęcie uchodźców ukraińskich i pomoc polską dla Ukrainy, zakaz eutanazji eugenicznej, obchody 1050-lecia Chrztu Polski oraz ustanowienie „Dnia judaizmu”.

fot. PAP/Wojtek Jargiło

Zebranie Plenarne wybierze przewodniczącego KEP i jego zastępcę spośród biskupów diecezjalnych. Nowy przewodniczący KEP zastąpi sprawującego tę funkcję od 10 lat abp. Stanisława Gądeckiego. Wybory są tajne i decyduje większość głosów. Maksymalnie mogą być trzy tury głosowania. Kandydatami na przewodniczącego mogą być tylko biskupi diecezjalni, których obecnie jest 42.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze