Abp Gądecki: pandemia przypomina o ewangelii cierpienia
Ludzie, którzy cierpią wraz z Chrystusem, wśród nich dotknięci pandemią, piszą wielki rozdział ewangelii cierpienia – mówił podczas liturgii męki Pańskiej abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski celebrował liturgię w katedrze poznańskiej.
Nawiązując do postawy jednoczenia się w ludzkim cierpieniu z odkupieńczym dziełem Chrystusa metropolita poznański podkreślił, że kryje się w tym szczególna moc przybliżająca człowieka wewnętrznie do Boga.
– O tym właśnie rodzaju cierpienia mówimy wtedy, gdy myślimy o lekarzach, którzy pracują z narażeniem własnego życia pośród epidemii, gdy myślimy o samych chorych znajdujących się w szpitalach, o tych wszystkich, którzy w tej chwili znajdują się w swoich domach nie mogąc wychodzić i zastanawiają się nad tym, czy ich cierpienie ma sens. Z pewnością człowiek musi przypomnieć sobie, że w cierpieniu istnieje wewnętrzne upodobnienie się do Chrystusa – zauważył abp Gądecki.
W cierpieniu człowiek znajduje nową miarę
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że w cierpieniu człowiek znajduje nową miarę całego swojego życia i powołania, a świat potrzebuje krzyża.
>>> Abp Gądecki: w czasach pandemii pojawił się głód Eucharystii
– Krzyż przemawia do wszystkich, którzy cierpią, do uciśnionych, chorych, biednych, zepchniętych na margines, do ofiar przemocy, dając im nadzieję, że Pan Bóg może przemienić ich cierpienie w radość, ich osamotnienie w komunię, a ich śmierć w życie, daje nieograniczoną nadzieję naszemu upadłemu światu. Właśnie dlatego świat potrzebuje krzyża – mówił abp Gądecki.
Metropolita poznański rozważał mękę Pańską nawiązując do Izajaszowej Pieśni o Słudze Jahwe, z którym identyfikował się sam Jezus. – Jezus myślał o swojej śmierci, jako o czymś, o czym już wcześniej „napisano”. Można nawet powiedzieć, że Jezus świadomie kształtował całe swoje posłannictwo na modłę obrazu Sługi. Dlatego m.in. domagał się milczenia na temat swojej misji mesjańskiej – zauważył metropolita poznański.
Krzyż jest najwymowniejszym symbolem nadziei
Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że także współczesny człowiek wpatruje się w krzyż, pytając o sens cierpienia.
– W Wielki Piątek, jako ludzie wchodzący przez chrzest w zadania Sługi Pańskiego oraz Jezusa Chrystusa, wpatrujemy się w krzyż. Jest on najwymowniejszym symbolem nadziei, jaki kiedykolwiek widział świat – podkreślił abp Gądecki. Zauważył, że jako chrześcijanie zdajemy sobie sprawę z tego, że kto chce iść za Chrystusem, musi wziąć krzyż na każdy dzień, a nasz udział w cierpieniach „dla Jego imienia” jest jakby sprawdzianem podobieństwa do Jezusa.
– Kościół upatruje we wszystkich cierpiących braciach i siostrach źródło swojej nadprzyrodzonej siły. Źródła mocy Bożej biją właśnie ze środka ludzkiej słabości – mówił abp Gądecki.
Podczas liturgii w modlitwie powszechnej modlono się za udręczonych w okresie epidemii. Nabożeństwo transmitowane było przez TVP i Radio Emaus.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |