Zdjęcie poglądowe, fot. PAP/Piotr Nowak

Abp Gądecki: Polska potrzebuje ewangelizacji i nowych silnych duchem kapłanów

„Potrzeba nowych apostołów i nowej ewangelizacji Europy. Potrzeba też nowej ewangelizacji Polski. Potrzeba nowych kapłanów silnych duchem, gorliwych, zdolnych do przekazania Ducha Świętego ludziom nowych czasów” – mówił podczas święceń kapłańskich abp Stanisław Gądecki. Święcenia prezbiteratu w katedrze poznańskiej przyjęło sześciu kandydatów.

W homilii metropolita poznański wyjaśniał znaczenie czynności towarzyszących przekazywaniu święceń kapłańskich, gestów włożenia rąk święconego w dłonie biskupa, nałożenia rąk na jego głowę, nałożenia stuły i ornatu, namaszczenia rąk święconego, wręczenia kielicha z winem oraz pateny z chlebem.

„Misja kapłańska to niejako lenno, jakie otrzymuje wyświęcany. Nie staje się on kapłanem sam z siebie, mocą swoich własnych zdolności czy umiejętności, ale dzięki Bożemu darowi, który zawsze pozostaje darem i nigdy nie staje się po prostu jego własnością. Święcony przyjmuje odtąd polecenie sprawowania posługi kapłańskiej jako daru od Chrystusa, który czyni go szafarzem Bożych tajemnic i różnorakiej łaski Bożej” – mówił abp Gądecki.

>>> Papież o konieczności rozwijania kultury troski o stworzenie

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że wyświęcony kapłan winien poświęcić całą swoją egzystencję dla realizacji tego zadania. „Nałożenie rąk nie jest w pierwszej kolejności symbolem przekazywania władzy przez Kościół, lecz symbolem tego, że duchowa władza w chrześcijaństwie pochodzi nie od dołu i z jego wnętrza, lecz z góry i z zewnątrz Kościoła. Jest symbolem działania samego Ducha Świętego” – mówił abp Gądecki.

 

 

„Przez gest nałożenia szat liturgicznych, nowo wyświęcony prezbiter winien sobie uświadomić, że w jego posłudze sakramentalnej, a szczególnie w celebracji Eucharystii, powinno zniknąć to, co czysto prywatne i indywidualne, aby w ten sposób stworzyć przestrzeń dla Chrystusa. To nie prezbiter jest tutaj ważny, lecz Chrystus. To nie siebie udziela on ludziom, ale Chrystusa” – zauważył metropolita poznański.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że konsekrowane dłonie kapłana mają stać się w świecie rękami samego Chrystusa. „Nie mogą być one narzędziami służącymi do zawłaszczania sobie przez prezbitera rzeczy, ludzi czy świata, ale mają przekazywać boski dotyk. Mają być narzędziami służby, niosącej ludziom Chrystusa i kształtującej świat miłością” – mówił abp Gądecki.

>>> Obra: święcenia u misjonarzy oblatów

Po udzieleniu święceń kapłańskich neoprezbiterzy spotkali się z metropolitą poznańskim w domu arcybiskupim i przyjęli dekrety na parafie wikariuszowskie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze